Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2004 > 2004-01-28

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 28. ledna 2004 č. 89 + 3P

o zabezpečení integrace azylantů v roce 2004

Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP

V l á d a

I. s c h v a l u j e

1. Koncepci integrace azylantů pro rok 2004, uvedenou v příloze č. 1 tohoto usnesení (dále jen “Koncepce”),

2. zabezpečení integrace azylantů v roce 2004 podle podílů jednotlivých krajů tak, jak je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení,

3. uvolnění rozpočtových prostředků v roce 2004 ve výši 16 000 tis. Kč z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa, položky Prostředky na zabezpečení uprchlíků a přesídlenců, pro zabezpečení integrace azylantů,

4. poskytování následujících účelových neinvestičních dotací obcím v roce 2004, a to

a) podle varianty č. 1

aa) na zajištění bydlení ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 50 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu - žít ve společné domácnosti,

ab) na rozvoj infrastruktury obce ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 10 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu - žít ve společné domácnosti,

b) podle varianty č. 2

ba) na úhradu čistého nájemného azylantům,

bb) na rozvoj infrastruktury obce

s tím, že výše navrhovaných dotací je v případě poskytování dotací podle varianty č. 2 uvedena v příloze č. 3 tohoto usnesení;

II. u k l á d á

1. 1. místopředsedovi vlády a ministru vnitra, ministryni školství, mládeže a tělovýchovy a ministru práce a sociálních věcí zabezpečit integraci azylantů podle Koncepce,

2. místopředsedovi vlády a ministru financí uvolnit finanční prostředky podle bodu I/3 tohoto usnesení, a to

a) ve výši 13 500 tis. Kč do rozpočtové kapitoly Ministerstva vnitra ve prospěch obcí prostřednictvím krajských úřadů na zajištění bydlení pro azylanty,

b) ve výši 2 500 tis. Kč do rozpočtové kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na zajištění bezplatných kurzů českého jazyka pro azylanty,

3. ministru práce a sociálních věcí zpracovat ve spolupráci s 1. místopředsedou vlády a ministrem vnitra, ministrem pro místní rozvoj a ministryní školství, mládeže a tělovýchovy návrh osnovy úvodních kursů pro azylanty a předložit tento návrh do 30. června 2004 1. místopředsedovi vlády a ministru vnitra,

4. ministru práce a sociálních věcí

a) zpracovat do 31. srpna 2004 návrh specifických programů na podporu zaměstnatelnosti azylantů s tím, že tento návrh bude, spolu s návrhem uvedeným v bodě II/3 tohoto usnesení, podkladem pro přípravu materiálu, uvedeného v bodě II/6 tohoto usnesení,

b) průběžně zabezpečovat nabídku rekvalifikace azylantům, kteří jsou v evidenci úřadů práce a vypracovat do 30. listopadu 2004 analýzu poskytování rekvafikačních programů nezaměstnaným azylantům,

5. ministru pro místní rozvoj zpracovat do 31. srpna 2004 návrh úpravy stávajících programů na podporu bydlení pro rok 2005, která rozšíří nabídku nájemních bytů pro azylanty a která bude podkladem pro přípravu materiálu, uvedeného v bodě II/6 tohoto usnesení,

6. 1. místopředsedovi vlády a ministru vnitra zpracovat a vládě do 31. prosince 2004 předložit materiál obsahující návrh zabezpečení integrace azylantů v roce 2005,

7. ministryni školství, mládeže a tělovýchovy zpracovat a vládě do 31. prosince 2004 předložit návrh zabezpečení integrace azylantů v roce 2005 v oblasti zajištění bezplatné výuky českého jazyka;

III. d o p o r u č u j e hejtmanům a primátorovi hlavního města Prahy zabezpečit integraci azylantů v oblasti bydlení podle Koncepce a v souladu s podíly jednotlivých krajů uvedených v bodě I/2 tohoto usnesení a podle § 69 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, ve znění pozdějších předpisů.


Provedou:

1. místopředseda vlády a
ministr vnitra,
místopředseda vlády a
ministr financí
ministryně školství,
mládeže a tělovýchovy,
ministři práce a sociálních věcí,
pro místní rozvoj


Na vědomí:

hejtmani





K o n c e p c e

integrace azylantů pro rok 2004


A. Právní rámec

Zákon č. 325/1999 Sb., o azylu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “zákon o azylu”), stanoví postup státu v oblasti integrace azylantů:

§ 68: “Státní integrační program je program zaměřený na pomoc azylantům při zajištění jejich začlenění do společnosti. Součástí Státního integračního programu je i vytvoření předpokladů pro získání znalostí českého jazyka a zajištění bydlení.”.

§ 69: “Státní integrační program v oblasti zajištění bydlení realizují krajské úřady formou jednorázové nabídky bydlení azylantovi z prostředků státu. Výši prostředků stanoví vláda pro jednotlivé kraje na základě procentních kvót.”.

§ 70 (1): “Státní integrační program v oblasti získání znalostí českého jazyka realizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy formou bezplatného jazykového kurzu.”.

§ 70 (2): “Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy učiní azylantovi nabídku kurzu českého jazyka nejpozději do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení azylu.”.

Oprávněnou osobou pro zařazení do Státního integračního programu je azylant ve smyslu § 2 odst. 5 a § 94 odst. 2 zákona o azylu. Účast ve Státním integračním programu je dobrovolná. Azylant, který do tohoto programu vstoupil, je povinen respektovat jeho pravidla.

B. Ekonomický rámec

Pro rok 2004 žádá Ministerstvo vnitra o zařazení příslušné výše státních finančních prostředků na zabezpečení integrace azylantů do rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa v rámci položky Prostředky na zabezpečení uprchlíků a přesídlenců. V návaznosti na zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2004 a po následujícím rozpisu rozpočtu ze strany Ministerstva financí požádá Ministerstvo vnitra o převedení těchto prostředků do rozpočtové kapitoly Ministerstva vnitra formou rozpočtového opatření.

Ve smyslu § 69 zákona o azylu realizují Státní integrační program v oblasti zajištění bydlení krajské úřady formou jednorázové nabídky bydlení azylantovi z prostředků státu. Výši prostředků stanoví vláda pro jednotlivé kraje na základě procentních kvót.

Účelovou neinvestiční dotaci na zajištění bydlení azylantů získá obec na základě žádosti o poskytnutí dotace.

Výše vládou schválené dotace podle varianty č. 1 a varianty č. 2 je stanovena v návaznosti na počet osob, které budou sdílet společnou domácnost.

Ministerstvo vnitra na základě rozhodnutí o poskytnutí dotace podle § 14 až § 18 zákona č. 218/2000 Sb., rozpočtová pravidla, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “zákon o rozpočtových pravidlech”), převede dotaci ve smyslu § 19 odst. 2 tohoto zákona prostřednictvím kraje na účet obce. Činnost krajů je činností vykonávanou v přenesené působnosti.

Poskytnutá dotace podléhá finančnímu vypořádání se státním rozpočtem za příslušný rok podle vyhlášky č. 531/2002 Sb., kterou se stanoví zásady a termíny finančního vypořádání se státním rozpočtem. V případě nedodržení podmínek použití dotace se příjemce vystavuje sankcím podle § 44 zákona o rozpočtových pravidlech.

Ministerstvo vnitra a kraje budou provádět předběžnou, průběžnou a následnou veřejnoprávní kontrolu podle zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole, ve znění pozdějších předpisů.

Ministerstvo vnitra zpracuje prováděcí pokyn (sdělení Ministerstva vnitra), který bude vydán ve Věstníku vlády pro orgány krajů a orgány obcí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude navrhovat specifické programy na podporu zaměstnatelnosti azylantů. Již v roce 2004 bude realizovat jako první aktivitu v rámci specifických programů kurzy interkulturního vzdělávání pro zprostředkovatele při úřadech práce, které je seznámí s komunikačními specifiky a potřebami cílové skupiny cizinců včetně azylantů. Tyto kurzy budou financovány z prostředků evropské iniciativy EQUAL.

C. Priority integrace azylantů a zásady

I. Výuka českého jazyka
II. Zajištění nabídky bydlení
III. Pomoc při zajištění zaměstnání (rekvalifikace)

I. Výuka českého jazyka

Státní integrační program v oblasti výuky českého jazyka realizuje ve smyslu § 70 zákona o azylu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím nestátní neziskové organizace.

1. Výuka českého jazyka je bezplatná, zakončená závěrečnou zkouškou a vydáním osvědčení o absolvování výuky a složení závěrečné zkoušky.

2. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy organizuje pro azylanty jazykové kurzy za účelem získání znalostí základů českého jazyka. Délka jazykového kurzu bude nejméně 150 hodin u skupinového kurzu a nejméně 100 hodin u kurzu individuálního, a to zpravidla v trvání 7 kalendářních měsíců.

3. Po dobu výuky může azylant pobývat v soukromí nebo v některém z integračních azylových středisek (dále jen “střediska”). V nich je možné poskytnout azylantovi přechodné ubytování na základě ubytovací smlouvy, kterou s azylantem uzavře provozovatel těchto zařízení.

4. Provozovatel střediska uzavírá s azylantem smlouvu o ubytování na dobu určitou, tj. na dobu 30ti dnů, s možností jejího postupného prodloužení v délce trvání jazykového kurzu. Pokud během doby trvání jazykového kurzu není azylantovi poskytnuta nabídka integračního bytu, může provozovatel smlouvu o ubytování s azylantem prodloužit.

5. Náklady za pobyt azylanta ve středisku budou hrazeny azylantem z poskytnutých dávek sociální péče ve smyslu zákona č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších předpisů. Sociální dávky náleží žadateli za podmínek uvedených v tomto zákoně.

6. Zajišťovatel provede s azylantem vstupní test, ve kterém posoudí znalost českého jazyka pro zařazení do odpovídajícího kurzu.

7. Individuální forma výuky je prováděna z ekonomických důvodů pouze v ojedinělých případech, kdy není možné aplikovat skupinovou výuku.

II. Zajištění nabídky bydlení

Státní integrační program v oblasti zajištění bydlení realizují ve smyslu § 69 zákona o azylu krajské úřady formou jednorázové nabídky bydlení azylantovi z prostředků státu. Výši prostředků stanoví vláda pro jednotlivé kraje na základě procentních kvót.1) V roce 2004 bude realizován podle varianty č. 1 a varianty č 2. Obě varianty budou probíhat současně podle možností obcí a zájemců o poskytnutí nájemního bydlení azylantovi, který se musí rozhodnout pro jednu z nich.

1. Varianta č. 1

Jedná se o stávající program, který je zcela závislý na nabídce bytů ve vlastnictví obcí.

a) Kraj v přenesené působnosti informuje obce o možnostech získání účelové neinvestiční dotace z prostředků státního rozpočtu v rámci Státního integračního programu.

b) Z nabídek bytů učiněných obcemi vybere kraj takové, které budou vhodné k integraci azylantů.

c) Vybranou nabídku, formou žádosti obce o poskytnutí dotace, postoupí kraj Ministerstvu vnitra k posouzení a k vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace obci.

d) Rozhodnutím ministra vnitra obdrží kraj dotaci a tuto následně poskytne obci v této výši:

- na zajištění bydlení ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 50 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu - žít ve společné domácnosti,

- na rozvoj infrastruktury obce ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 10 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu - žít ve společné domácnosti.

e) Prováděcí pokyn (sdělení Ministerstva vnitra), bude obsahovat postup při poskytování účelové neinvestiční dotace a následující závazné podmínky této varianty:

_____________________________

1) § 69 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů


- smlouva o nájmu bytu2) mezi obcí a azylantem se uzavírá na dobu 1 roku s možností postupného prodloužení této smlouvy. Po uplynutí 5ti let, pokud azylant řádně plní ustanovení smlouvy o nájmu bytu, se obec zavazuje s azylantem uzavřít smlouvu o nájmu bytu v souladu s podmínkami stanovenými příslušnou obcí pro pronajímání bytů a s obecně platnými právními předpisy,

- nájemné bude sjednáno ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá,

- smlouva o poskytnutí účelové neinvestiční dotace na integraci azylantů mezi krajem a obcí musí obsahovat závazek obce poskytovat byt po dobu 5ti let pro integraci azylantů,

- v případě uvolnění bytu3) před uplynutím doby 5ti let se obec zavazuje uzavřít novou smlouvu o nájmu bytu za stejných podmínek s jiným azylantem, kterého navrhne kraj na základě doporučení Meziresortní komise pro tvorbu nové koncepce integrace azylantů a pro přidělování integračních bytů oprávněným osobám. Nově uzavřená smlouva se považuje za plnění kvóty stanovené vládou pro jednotlivé kraje v kalendářním roce. Tím však nevzniká nárok na doplacení dotace ani povinnost vrátit případný rozdíl podle nového počtu oprávněných osob ve společné domácnosti. Kraj nehradí nájemné ani náklady spojené s údržbou bytu v období, kdy tento není obsazen,

- v případě nesplnění závazků uvedených ve smlouvě o poskytnutí účelové neinvestiční dotace na integraci azylantů je obec povinna vrátit dotaci, případně její poměrnou část, kraji. Výši poměrné části dotace stanoví kraj, po dohodě s obcí, podle počtu neodbydlených dnů.

f) Dále mohou obce poskytovat bydlení azylantům v rámci programů Ministerstva pro místní rozvoj.


__________________________

2) § 685 a násl. zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (zvláštní ustanovení o nájmu bytu)
3) podle § 3 vyhlášky č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu

2. Varianta č. 2

Program veřejné finanční podpory obcím prostřednictvím krajských úřadů za účelem zajištění nájemního bydlení azylantům (dále jen “podpora”). Jedná se o alternativní program k variantě č. 1.

a) Cíl podpory

Cílem podpory je umožnit nájemní bydlení na dobu určitou formou úhrady nájemného4) nebo jeho části azylantům, kteří si bydlení zajistili vlastním přičiněním nebo ve spolupráci s nestátními neziskovými organizacemi.

b) Příjemce podpory

Příjemcem podpory je obec, která zabezpečí úhradu nájemného nebo jeho části, a to na základě smlouvy o nájmu bytu uzavřené mezi vlastníkem a azylantem a smlouvy o úhradě čistého nájemného nebo jeho části, kterou obec uzavře s vlastníkem bytu (vzor smlouvy bude přílohou prováděcího pokynu).

Vlastníkem bytu může být obec nebo soukromá fyzická nebo právnická osoba.

c) Charakter podpory

Jde o neinvestiční účelovou dotaci, která se skládá z:

- dotace na úhradu nájemného (její výše je stanovena v příloze č. 3 tohoto usnesení) a

- dotace na rozvoj obce (její výše je stanovena v příloze č. 3 tohoto usnesení).

d) Podmínky pro poskytnutí dotace

Dotaci získá obec na základě žádosti o poskytnutí dotace (vzor žádosti bude přílohou prováděcího pokynu).

_______________________________

4) viz položka 5164 - čisté nájemné (bez plateb za související služby), podle vyhlášky č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě


Obec může požádat o dotaci průběžně v kalendářním roce. Dotace se uvolňuje na kalendářní rok podle předpokládaného počtu odbydlených měsíců v roce. Dotaci není možné uvolnit obci zálohově na příští kalendářní rok, ale obec o ni musí znovu požádat v lednu následujícího roku.

V případě, že azylant řádně užívá byt, prodlouží vlastník smlouvu o nájmu bytu na další rok. Stát přispívá na čisté nájemné azylantovi prostřednictvím obce v celkové délce 5ti let.

Ministerstvo vnitra na základě rozhodnutí o poskytnutí dotace podle zákona o rozpočtových pravidlech převede dotaci prostřednictvím kraje na zvláštní účet obce zřízený u příslušného peněžního ústavu.

V případě, že smlouva o nájmu bytu bude ukončena v průběhu roku, vrátí obec zbylou část dotace Ministerstvu vnitra prostřednictvím kraje, a to nejpozději do 20ti dnů od jejího ukončení. Obec tak učiní do 10ti dnů od ukončení smlouvy a kraj následně do rozpočtu Ministerstva vnitra do 10ti dnů ode dne převedení dotace na jeho účet.

5. Výše dotace

Výše vládou schválené dotace je stanovena podle počtu oprávněných osob, které budou sdílet společnou domácnost, a je uvedena v příloze č. 3 tohoto usnesení.

V případě, že výše nájemného bude nižší než stanovená dotace, bude obci uvolněna dotace pouze ve výši nájemného.

6. Základní povinné náležitosti žádosti obce o dotaci:

a) vyplněný formulář žádosti obce,

b) uzavřená smlouva o úhradě čistého nájemného nebo jeho části,

c) uzavřená smlouva o nájmu bytu mezi vlastníkem bytu a azylantem.

7. Kontrola a sankce za nedodržení podmínek programu

Jsou uvedeny v příloze č. 1 tohoto usnesení, části B Ekonomický rámec.

8. Postup při poskytnutí dotace

Postup bude zpracován v prováděcím pokynu, jehož přílohou bude vzor smlouvy o úhradě čistého nájemného nebo jeho části.

III. Pomoc při zajištění zaměstnání (rekvalifikace)

Ministerstvo práce a sociálních věcí zabezpečuje rekvalifikace azylantů, kteří jsou v evidenci úřadů práce jako uchazeči o zaměstnání, jež jsou nezbytné pro jejich pracovní uplatnění ve vhodném zaměstnání. Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání se řídí platnými právními předpisy; dále podporuje zaměstnatelnost azylantů a vytváří k tomu specifické programy. Obsahem takových specifických programů by měly být minimálně kurzy pro zprostředkovatele při úřadech práce, které je seznámí s komunikačními specifiky cílové skupiny azylantů. Při koordinaci vypracování osnovy úvodních kurzů pro azylanty bude Ministerstvo práce a sociálních věcí dbát na zahrnutí problematiky asistence při vstupu na trh práce do obsahu těchto úvodních kurzů. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude zajišťovat monitoring poskytování rekvalifikačních programů nezaměstnaným azylantům.

D. Účast nestátních neziskových organizací při zabezpečení integrace azylantů

Stát podporuje formou dotací činnosti nestátních neziskových organizací, které jsou zaměřeny zejména na tyto oblasti:

1. pomoc při vyhledávání zaměstnání,

2. poskytování sociálně právních služeb,

3. pomoc při realizaci nabídky integračního bytu poskytnuté krajem,

4. pomoc při zajišťování nabídek integračních bytů,

5. pomoc při komunikaci s orgány státní správy a samosprávy,

6. monitoring průběhu integrace,

7. pomoc při zajišťování nájemního bydlení.



Procentní kvóty pro kraje ve věci zajištění bydlení v roce 2004


Praha 16 % (16 osob)
Středočeský kraj 10 % (10 osob)
Jihočeský kraj 12 % (12 osob)
Plzeňský kraj 10 % (10 osob)
Královéhradecký kraj 9 % (9 osob)
Jihomoravský kraj 6 % (6 osob)
Moravskoslezský kraj 3 % (3 osoby)
Vysočina 6 % (6 osob)
Olomoucký kraj 6 % (6 osob)
Zlínský kraj 5 % (5 osob)
Ústecký kraj 2 % (2 osoby)
Liberecký kraj 5 % (5 osob)
Pardubický kraj 6 % (6 osob)
Karlovarský kraj 4 % (4 osoby)
__________________________________
Celkem 100 % (100 osob)



Příloha č. 3
k usnesení vlády č. …..
ze dne…
Výše dotací obcím podle varianty č. 2
Tab. 1 Dotace na čisté nájemné azylantoviTab. 2 Dotace na rozvoj obceTab. 3 Dotace celkem
počet osob
výše dotace na čísté nájemné za měsíc
výše dotace na čisté nájemné za rok
výše dotace na čísté nájemné za 5 let
výše dotace na rozvoj infrastruktury obce za měsíc
výše dotace na rozvoj infrastruktury obce za rok
výše dotace na rozvoj infrastruktury obce za 5 let
za rok
za 5 let
1
3 000
36 000
180 000
1 500
18 000
90 000
54 000
270 000
2
3 500
42 000
210 000
2 000
24 000
120 000
66 000
330 000
3
3 750
45 000
225 000
2 500
30 000
150 000
75 000
375 000
4
4 000
48 000
240 000
2 500
30 000
150 000
78 000
390 000
5
4 250
51 000
255 000
2 500
30 000
150 000
81 000
405 000
6
4 500
54 000
270 000
2 500
30 000
150 000
84 000
420 000
7
4 500
54 000
270 000
2 500
30 000
150 000
84 000
420 000
Tab. 4 Výše úspory za 5 letTab. 5 Minimální možné počty integrovaných
počet osob
výše současné dotace obci celkem
výše navrhované dotace obci celkem
úspora
počet osob v bytě
počet integračních bytů za rok
počet integr. os. podle velikosti bytu
1
300 000
270 000
30 000
1
277
277
2
360 000
330 000
30 000
2
227
454
3
420 000
375 000
45 000
3
200
600
4
480 000
390 000
90 000
4
192
768
5
540 000
405 000
135 000
5
185
925
6
600 000
420 000
180 000
6
178
1068
7
660 000
420 000
240 000
7
178
1246