Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1993 > 1993-06-02

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 2. června 1993 č. 296 + P

o obeslání Světové konference o lidských právech, která se koná
ve dnech 14. až 25. června 1993 ve Vídni


Vazba na záznam z jednání vlády: Database 'Vláda - nová pracovní kopie', View 'Dokumenty vlády\Hierarchicky'

V l á d a

I. s o u h l a s í

1. s obesláním Světové konference o lidských právech, která se koná ve dnech 14. až 25. června 1993 ve Vídni,

2. se zásadami pro postup delegace České republiky obsaženými v příloze tohoto usnesení;

II. j m e n u j e ministra zahraničních věcí vedoucím delegace České republiky na konferenci dle bodu I/1 tohoto usnesení;

III. z m o c ň u j e

1. ministra zahraničních věcí, aby po dohodě s vedoucími ústředních orgánů České republiky jmenoval ostatní členy a né poradce delegace na konferenci dle bodu I/1 tohoto usnesení,

2. vedoucího delegace, popřípadě jeho zástupce, aby podepsal závěrečný dokument konference dle bodu I/1 tohoto usnesení za předpokladu, že bude vycházet ze zásad pro postup delegace České republiky podle bodu I/2 tohoto usnesení;

IV. u k l á d á vedoucímu delegace České republiky postupovat podle zásad uvedených v bodě I/2 tohoto usnesení;

V. b e r e n a v ě d o m í , že

1. náklady spojené s účastí ministra zahraničních věcí na konferenci dle bodu I/1 tohoto usnesení budou hrazeny z rozpočtových prostředků ministerstva zahraničních věcí pro vrcholné státní návštěvy,

2. finanční prostředky k zabezpečení účasti ostatních členů delegace na konferenci dle bodu I/1 tohoto usnesení budou hrazeny z rozpočtů vysílajících ústředních orgánů.

Provede:

ministr zahraničních věcí

Předseda vlády

Doc. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.


Příloha k usnesení vlády ČR ze dne 2. června 1993 č. 296

Zásady pro postup delegace ČR na Světové konferenci o lidských právech ve Vídni 14.-25.6.1993

1. Potvrdit zájem ČR na dalším konstruktivním rozvoji mechanismů monitorujících situaci v oblasti lidských práv v zemích a koncepce universality lidských práv.

2. Vyjádřit přesvědčení, že problematika dodržování lidských práv přímo ovlivňuje hospodářský vývoj v jednotlivých zemích.

3. Vyslovit názor, že po překonání blokového rozdělení světa jsou dány předpoklady pro odpolitizování činnosti mezinárodních institucí zabývajících se ochranou lidských práv a pro prosazení koncepce, podle které je otázka dodržování lidských práv v jednotlivých zemích předmětem legitimního zájmu mezinárodního společenství.

4. Podpořit stanoviska, podle kterých současné mezinárodní kontrolní kontrolní mechanismy neztratily nic ze svého opodstatnění, avšak podle kterých je zároveň potřebné připravit konkrétní programy koordinace činnosti kontrolních mechanismů v zájmu jejich maximální účinnosti a hospodárnosti.

5. Podpořit ostatní minimální cíle stanovené na zasedání zástupců zemí západní a východní Evropy, Severní Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu a Japonska ve Štrasburku ve dnech 11. až 12. května 1993.

6. Po vzájemných konzultacích se zástupci států uvedených v bodu 5) podpořit přijetí závěrečného dokumentu vycházejícího z návrhu vypracovaného Přípravným výborem pro Konferenci s ohledem na nezbytnost nalezení kompromisních řešení odrážejících zájmy ostatních regionálních skupin států.

7. Aktivně spolupracovat s českými nevládními organizacemi a hromadnými sdělovacími prostředky.