Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1999 > 1999-01-11

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 11. ledna 1999 č. 39 + 2P

o statutu a ke složení Rady vlády České republiky
pro bezpečnost silničního provozu


Vazba na záznam z jednání vlády: Databáze 'Vedení MŽP', Pohled 'Dokumenty vlády\Hierarchicky'

V l á d a

I. m ě n í usnesení vlády České republiky z 11. října 1990 č. 276, ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, ve znění usnesení vlády z 18. listopadu 1998 č. 754, tak, že se z uvedeného usnesení vypouští

1. bod IV,

2. příloha - Statut Rady vlády České republiky pro bezpečnost silničního provozu;

II. s c h v a l u j e

1. Statut Rady vlády České republiky pro bezpečnost silničního provozu uvedený v příloze č. 1 tohoto usnesení (dále jen “Rada”),

2. Jednací řád Rady uvedený v příloze č. 2 tohoto usnesení;

III. b e r e n a v ě d o m í složení Rady uvedené v části IV předloženého materiálu s tím, že ministr dopravy a spojů posoudí náměty členů vlády týkající se doplnění složení Rady.


Provede:

ministr dopravy a spojů



Předseda vlády

Ing. Miloš Z e m a n , v. r.

P ř í l o h a č. 1

k usnesení vlády
ze dne 11. ledna 1999 č. 39




S T A T U T
Rady vlády České republiky pro bezpečnost
silničního provozu



Článek 1
Úvodní ustanovení

1. Rada vlády České republiky pro bezpečnost silničního provozu (dále jen “Rada”) je koordinačním a iniciativním orgánem vlády pro zvyšování bezpečnosti silničního provozu.

2. Rada v souladu s obecně závaznými předpisy navrhuje, koordinuje a usměrňuje opatření ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu s cílem minimalizovat počet a negativní celospolečenské důsledky dopravních nehod, zejména na životech a zdraví účastníků silničního provozu a na životním prostředí a okolí silničních komunikací.


Článek 2
Hlavní úkoly Rady


Rada plní zejména tyto úkoly:

a) projednává a předkládá vládě návrhy zásadních opatření v oblasti péče o bezpečnost silničního provozu, rozpracovává je, hodnotí jejich účinnost a navrhuje v případě potřeby opatření k jejich zabezpečení a k odstranění zjištěných nedostatků,

b) koordinuje a usměrňuje činnost ústředních a územních orgánů státní správy, ostatních organizací a institucí na úseku péče o bezpečnost silničního provozu, připravuje a prosazuje realizaci přijatých opatření a vyhodnocuje jejich účinnost,

c) doporučuje na základě vědeckých poznatků, ověřené praxe a vlastních zkušeností ústředním a územním orgánům státní správy opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu,

d) projednává a zaujímá stanoviska k zásadním opatřením majícím vztah k bezpečnosti silničního provozu, zejména k návrhům příslušných právních úprav,

e) předkládá iniciativní návrhy k problematice mezinárodních vztahů v oblasti bezpečnosti silničního provozu a k záměrům rozvoje vědy a techniky v oblasti bezpečnosti silničního provozu, spolupůsobí při jejich realizaci a sleduje výsledky v praxi,

f) koordinuje soustavnou výchovu a motivuje všechny účastníky silničního provozu k dopravní kázni; provádí účinné informační kampaně zaměřené na zvýšení odpovědnosti a ohleduplnosti v silničním provozu,

g) vydává pravidelné informace o své činnosti a o aktuálních otázkách a problémech bezpečnosti silničního provozu.


Článek 3
Vnější vztahy a formy práce Rady


l. Rada svou činností nezasahuje do působnosti ústředních a územních orgánů státní správy, ani do hospodářské činnosti a odpovědnosti ostatních organizací a institucí; usměrňuje jejich činnosti při zajišťování usnesení vlády týkajících se činnosti Rady. 2. Rada spolupracuje s ústředními a územními orgány státní správy a ostatními organizacemi a institucemi při přípravě zásadních opatření týkajících se bezpečnosti silničního provozu; tyto orgány jí na požádání poskytují potřebné údaje, podklady a informace.

3. Rada se při své práci opírá o poznatky vědeckých a odborných pracovišť a využívá zahraničních zkušeností, zejména států Evropské unie. 4. Způsob jednání a metody práce Rady stanoví jednací řád Rady.

Článek 4
Složení Rady


1. Členy Rady jsou zástupci ústředních a územních orgánů státní správy, organizací a institucí, jejichž činnost má vliv na bezpečnost silničního provozu. 2. Předsedu Rady jmenuje a odvolává vláda. Místopředsedu, tajemníka a ostatní členy Rady jmenuje a odvolává, s přihlédnutím k návrhům vedoucích ústředních orgánů státní správy, dalších orgánů, organizací a institucí, předseda Rady.

3. Členství v Radě je nezastupitelné. Náklady spojené s členstvím v Radě hradí zaměstnavatel člena Rady.

4. Rada může zřizovat dočasné komise a pracovní týmy pro splnění konkrétních úkolů.

5. V případě potřeby předseda Rady přizve k jednání Rady zástupce orgánů, organizací a institucí, které nejsou v Radě zastoupeny.


Článek 5
Výkonná činnost Rady

1. Výkonným orgánem Rady je sekretariát Rady. Sekretariát Rady je útvarem v rámci Ministerstva dopravy a spojů.

2. Činnosti realizované sekretariátem Rady jsou zajišťovány účelově vázanými finančními prostředky z rozpočtu Ministerstva dopravy a spojů.


Článek 6
Závěrečné ustanovení


Tento statut nabývá účinnosti dne 11. ledna 1999.

P ř í l o h a č. 2

k usnesení vlády
ze dne 11. ledna 1999 č. 39




J E D N A C Í Ř Á D

Rady vlády České republiky pro bezpečnost
silničního provozu


Článek 1
Práva a povinnosti členů Rady


1. Členové Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu (dále jen “Rada”) mají právo:

a) uplatňovat při jednání Rady dotazy, připomínky, náměty a podněty k projednávaným materiálům,

b) vyžadovat od ostatních členů Rady informace a vysvětlení potřebné k posouzení materiálů předložených k jednání Rady a pro jejich vlastní práci v Radě.

2. Členové Rady mají povinnost:

a) aktivně napomáhat zvyšování bezpečnosti silničního provozu, iniciativně předkládat návrhy a náměty k řešení této problematiky,

b) předkládat Radě k projednání zásadní materiály orgánu, organizace a instituce, kterou zastupují, pokud se přímo nebo svými důsledky dotýkají bezpečnosti silničního provozu,

c) osobně se účastnit jednání Rady,

d) řešit naléhavé problémy bezpečnosti silničního provozu přímým jednáním s předsedou nebo místopředsedou Rady, popřípadě se sekretariátem Rady.


Článek 2
Jednání Rady


l. Jednání Rady se konají čtyřikrát ročně podle plánu práce Rady a dále podle potřeby na základě zvážení předsedy Rady nebo na základě požadavku nejméně jedné třetiny členů Rady.

2. Jednání Rady řídí předseda nebo v jeho zastoupení místopředseda.

3. Na jednotlivá jednání Rady mohou být přizváni specialisté, je-li to nutné pro zdůvodnění nebo odborné posouzení projednávané problematiky.

4. Rada se usnáší formou doporučení, které je přijato, jestliže pro něj hlasovala nadpoloviční většina přítomných členů Rady.

5. Usnesení zasílá sekretariát Rady všem členům Rady do deseti dnů po jednání. Tajemník Rady sleduje plnění usnesení mezi zasedáními Rady a v případě potřeby informuje dotčené členy Rady o stavu věci.

Článek 3
Předkládání podkladů a materiálů k projednání Radě


1. Program jednání Rady schvaluje Rada na základě návrhu sekretariátu Rady zpracovaného v souladu s plánem práce Rady.

2. Písemné zprávy a podklady pro jednání Rady se předkládají sekretariátu Rady v dohodnutém počtu výtisků, nejpozději 15 dnů před termínem jednání Rady. Materiály pro jednání Rady obdrží členové Rady nejpozději týden před jednáním Rady.

3. Předkládající předem projedná materiál s orgány, organizacemi a institucemi, kterých se obsah materiálu dotýká, a v materiálech uvede jejich stanovisko.

4. Předmětem jednání Rady mohou být i ústní informace a návrhy, pokud je Rada zařadí do programu svého jednání.

5. Sekretariát Rady informuje Radu o své činnosti.

Článek 4
Záznam z jednání Rady

O jednání Rady se pořizuje písemný záznam, který schvaluje tajemník Rady. Záznam se ukládá v sekretariátu Rady.


Článek 5
Závěrečné ustanovení

Tento jednací řád nabývá účinnosti dne 11. ledna 1999.