Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-11-08

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 8. listopadu 2000 č. 1104 + 2P

o změně usnesení vlády ze 17. února 1999 č. 132,
k návrhu statutu Rady vlády České republiky
pro lidská práva a k návrhu na jmenování zástupců veřejnosti
členy Rady vlády České republiky pro lidská práva


Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP

V l á d a

m ě n í usnesení vlády ze 17. února 1999 č. 132, k návrhu statutu Rady vlády České republiky pro lidská práva a k návrhu na jmenování zástupců veřejnosti členy Rady vlády České republiky pro lidská práva, tak, jak je uvedeno v příloze č. 1 tohoto usnesení s tím, že v příloze č. 2 tohoto usnesení je uvedeno úplné znění tohoto statutu.





Z m ě n a
statutu Rady vlády České republiky pro lidská práva, schváleného
usnesením vlády ze 17. února 1999 č. 132,
k návrhu statutu Rady vlády České republiky
pro lidská práva a k návrhu na jmenování zástupců veřejnosti
členy Rady vlády České republiky pro lidská práva


1. V čl. III se slova „Úřadu pro státní informační systém" nahrazují slovy „Úřadu pro veřejné informační systémy".

2. V čl. III se na konci odst. 4 vkládá nová věta, která zní: „Členové Rady - představitelé ústředních orgánů a představitelé veřejnosti - mají své stálé zástupce.".

3. V čl. III odst. 5 se za slovy „orgánů" vkládají slova: „a jejich stálé zástupce".

4. V čl. III odst. 6 se za slovo „veřejnosti" vkládají slova: „a jejich stálé zástupce".

5. V čl. III se na konci odst. 7 vkládá nová věta, která zní: „Toto ustanovení se vztahuje obdobně i na stálého zástupce člena Rady - představitele veřejnosti.".

6. Čl. V odst. 5 zní: „Stálý zástupce se zasedání Rady s právem hlasovat účastní pouze tehdy, není-li přítomen příslušný člen Rady. Stálý zástupce má na zasedání, kterého se takto účastní, všechna práva a povinnosti člena Rady a pro účely hlasování se považuje za člena Rady.".

7. V čl. V odst. 7 se za slovo „členů" vkládají slova „s hlasovacím právem.".

8. V čl. V odst. 8 se v první větě za slova „členů Rady" vkládají slova „s hlasovacím právem.".



Statut Rady vlády České republiky pro lidská práva

ČLÁNEK I
Postavení Rady

Rada vlády České republiky pro lidská práva (dále jen „Rada") je poradním orgánem vlády České republiky pro otázky ochrany lidských práv a základních svobod.

ČLÁNEK II
Působnost Rady

1. Rada sleduje dodržování a naplňování Ústavy České republiky, Listiny základních práv a svobod a dalších právních norem upravujících ochranu a dodržování lidských práv a základních svobod.

2. Rada sleduje vnitrostátní plnění mezinárodních závazků České republiky v oblasti ochrany lidských práv a základních svobod, zejména závazků plynoucích z:

a) Mezinárodního paktu o občanských a politických právech,

b) Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech,

c) Úmluvy o ochraně základních lidských práv a základních svobod,

d) Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace,

e) Úmluvy o právech dítěte,

f) Úmluvy o odstranění všech forem diskriminace žen,

g) Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání,

h) Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin.

3. Rada se podílí prostřednictvím předsedy Rady a zmocněnce vlády pro lidská práva na plnění závazků vlády, spočívajících v podávání zpráv podle příslušných článků paktů a úmluv.

4. V rámci úkolů, které vláda uloží Radě nebo zmocněnci vlády pro lidská práva, nebo z vlastní iniciativy, Rada zpracovává pro vládu návrhy koncepcí politiky v jednotlivých oblastech ochrany lidských práv a návrhy dílčích opatření a podněty ke zlepšení stavu dodržování lidských práv.

5. Rada předkládá návrhy podle bodu 4 prostřednictvím místopředsedy vlády a předsedy Legislativní rady vlády (dále jen „místopředseda vlády") k projednání vládě. Prostřednictvím předsedy Rady a zmocněnce vlády pro lidská práva předkládá podněty podle bodu 4 příslušným členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy.

6. Rada se vyjadřuje k návrhům vládních, resortních a dalších opatření, která se týkají ochrany a dodržování lidských práv.

7. Rada a její členové, jakož i odborné sekce a pracovní skupiny Rady a jejich členové (článek IV bod 4) mohou v mezích působnosti Rady vyžadovat informace a stanoviska od ústředních orgánů státní správy, i těch, které nemají zastoupení v Radě, od ostatních orgánů státní správy a od organizací a institucí podřízených orgánům státní správy; obdobný postup platí pro vyžadování informací a stanovisek od orgánů územní samosprávy.

8. Rada spolupracuje s orgány územní samosprávy.

9. Rada působí ke zvýšení obecného povědomí o lidských právech a způsobech jejich prosazování.

10. Rada spolupracuje s občanskými organizacemi zaměřenými na oblast lidských práv.

ČLÁNEK III
Složení Rady

1. Radu tvoří předseda - zmocněnec vlády pro lidská práva, místopředseda a ostatní členové Rady.

2. Předsedu Rady jmenuje a odvolává vláda.

3. Místopředsedou Rady je zástupce ředitele Odboru pro lidská práva Úřadu vlády České republiky. Při zasedání Rady, na němž je předseda přítomen, místopředseda nehlasuje.

4. Členy Rady jsou náměstci ministra zahraničích věcí, spravedlnosti, vnitra, práce a sociálních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, kultury, zdravotnictví, pro místní rozvoj, obrany a předsedy Úřadu pro veřejné informační systémy (dále jen „představitelé ústředních orgánů") a představitelé veřejnosti. Členové Rady - představitelé ústředních orgánů a představitelé veřejnosti - mají své stálé zástupce.

5. Členy Rady - představitele ústředních orgánů a jejich stálé zástupce jmenuje a odvolává na návrh příslušného ministra nebo předsedy Úřadu pro veřejné informační systémy předseda Rady.

6. Členy Rady - představitele veřejnosti a jejich stálé zástupce jmenuje a odvolává na návrh Rady vláda.

7. Funkční období člena - představitele veřejnosti je 3 roky, představitel veřejnosti může být členem Rady nejvýše 2 po sobě jdoucí funkční období. Toto ustanovení se vztahuje obdobně i na stálého zástupce člena Rady - představitele veřejnosti.

8. Počet členů Rady - představitelů veřejnosti je roven počtu členů Rady - představitelů ústředních orgánů.

9. Členství v Radě je čestnou funkci.

ČLÁNEK IV
Orgány Rady

1. Orgány Rady jsou předseda Rady, místopředseda Rady, odborné sekce a pracovní skupiny Rady.

2. Předseda Rady zejména:

- koordinuje vyhodnocování stavu a úrovně dodržování lidských práv v České republice,

- jménem Rady předkládá vládě prostřednictvím místopředsedy vlády návrhy v oblasti vyhodnocování stavu, ochrany a úrovně dodržování lidských práv v České republice,

- průběžně předkládá vládě prostřednictvím místopředsedy vlády informace, návrhy a stanoviska týkající se dodržování závazků plynoucích z mezinárodních smluv o lidských právech a základních svobodách, jimiž je Česká republika vázána, nebo k nimž hodlá přistoupit,

- spolupracuje s ministrem zahraničních věcí na přípravě zpráv předkládaných v rámci kontrolních mechanismů těchto smluv, pokud tyto úkoly nejsou uloženy jiným orgánům státní správy,

- koordinuje činnost Rady a jejích odborných sekcí a pracovních skupin.

3. Místopředseda Rady zastupuje předsedu v jeho nepřítomnosti a v jeho nepřítomnosti řídí zasedání Rady. Jedná jménem Rady z pověření jejího předsedy k dané záležitosti.

4. K řešení otázek souvisejících s její činností může zřizovat Rada odborné sekce (dále jen „sekce") a pracovní skupiny (dále jen „skupiny"). Sekcemi jsou zejména tyto:

- pro občanská a politická práva,

- proti projevům rasismu,

- pro výchovu k lidským právům,

- pro hospodářská, sociální a kulturní práva,

- pro práva dítěte,

- pro rovné příležitosti mužů a žen,

- proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání,

- pro práva cizinců.

5. Členy sekcí a skupin jmenuje a odvolává Rada na návrh člena Rady.

6. Organizační a odborné práce spojené s činností Rady zajišťuje její sekretariát, který je organizačně začleněn do struktury Úřadu vlády České republiky. Sekretariát připravuje pro Radu a její orgány podklady o plnění závěrů z jednání Rady. Sekretariát analyzuje a archivuje informace týkající se problematiky lidských práv. V čele sekretariátu je tajemník Rady, kterého jmenuje a odvolává předseda Rady.

7. Činnost sekcí a skupin zajišťují tajemníci sekcí a skupin, kteří jsou zaměstnanci v sekretariátu Rady. Výkonem funkce je pověřuje předseda Rady na návrh tajemníka Rady.

ČLÁNEK V
Způsob práce Rady

1. Rada zasedá nejméně čtyřikrát během kalendářního roku.

2. Zasedání Rady svolává předseda Rady. Na návrh třetiny členů Rady je svolá tak, aby se zasedání uskutečnilo do 3 týdnů od podání návrhu.

3. Zasedání Rady jsou neveřejná. Její rozhodnutí jsou přístupná veřejnosti.

4. Každý člen Rady má právo pozvat na zasedání jednu osobu jako pozorovatele a poradce.

5. Stálý zástupce se zasedání Rady s právem hlasovat účastní pouze tehdy, není-li přítomen příslušný člen Rady. Stálý zástupce má na zasedání, kterého se takto účastní, všechna práva a povinnosti člena Rady a pro účely hlasování se považuje za člena Rady.

6. Rada se ve své práci řídí tímto statutem a svým jednacím řádem, který vypracuje a schvaluje Rada. Jednací řád upravuje podrobnosti zásad činnosti Rady, způsobu její práce a jednání sekcí a skupin.

7. Rada je usnášeníschopná, účastní-li se jejího jednání většina všech jejích členů s hlasovacím právem.

8. Rozhodnutí Rady je přijato, souhlasí-li s ním většina přítomných členů Rady s hlasovacím právem. Nerozhodne-li Rada jinak, hlasuje se veřejně.

ČLÁNEK VI
Náhrada výdajů

Členům Rady a jejích sekcí a skupin jsou z rozpočtových prostředků Úřadu vlády České republiky hrazeny cestovní výdaje spojené s jednáním těchto orgánů.

ČLÁNEK VII
Závěrečná ustanovení

Tento statut nabývá účinnosti dnem 17. února 1999.