Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1997 > 1997-10-29

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 29. října 1997 č. 669 + P

k poslaneckému návrhu zákona, kterým se doplňuje zákon č. 87/1991 Sb.,
o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 291)


Vazba na záznam z jednání vlády: Databáze 'Vedení MŽP', Pohled 'Dokumenty vlády\Hierarchicky'

V l á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona, kterým se doplňuje zákon č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 291), stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.



Provede:

předseda vlády



Předseda vlády
prof. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.

V L Á D A Č E S K É R E P U B L I K Y

P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 29. října 1997 č. 669


Stanovisko

vlády k návrhu zákona, kterým se doplňuje zákon č. 87/1991 Sb.,
o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů
(sněmovní tisk č. 291)



Vláda na svém jednání dne 29. října 1997 projednala a posoudila předložený návrh zákona, kterým se doplňuje zákon č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 291) a vyjádřila s tímto návrhem souhlas.

Navržená právní úprava má postavit na stejnou úroveň občany označené za politicky nespolehlivé, kteří byli zařazeni v letech 1948-1954 do vojenských táborů nucených prací po dobu výkonu základní vojenské služby a výjimečného vojenského cvičení a příslušníky pomocných technických praporů a silničních praporů ženijního vojska.

Podle současné právní úpravy se za vojenské tábory nucených prací považují pouze silniční prapory ženijního vojska a pomocné technické prapory.

Předkladatelé návrhu novely zákona navrhují považovat za vojenské tábory nucených prací rovněž vojenské báňské oddíly, jejichž příslušníci byli na důlní práce odvedeni od 15. února 1948 do 30. září 1950 a pracovali v dolech nejméně 12 měsíců bez předepsaného pravidelného střídání. Tento návrh odůvodňují skutečností, že se jednalo o perzekuci branců, nepohodlných novému režimu.

Se záměrem přijmout návrh novely zákona o mimosoudních rehabilitacích vláda souhlasí především z důvodu, že ke zneužívání brigádnického poslání vojenských báňských oddílů k perzekuci vytypovaných osob docházelo před ustanovením pomocných technických praporů a před vznikem silničních praporů ženijního vojska.