Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1997 > 1997-10-29

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 29. října 1997 č. 673 + P

k Aktualizaci koncepce boje proti organizovanému zločinu (1997)

Vazba na záznam z jednání vlády: Databáze 'Vedení MŽP', Pohled 'Dokumenty vlády\Hierarchicky'

V l á d a

I. b e r e n a v ě d o m í Aktualizaci koncepce boje proti organizovanému zločinu z roku 1997 obsaženou v části III předloženého materiálu;

II. s c h v a l u j e Harmonogram aktivit vlády v boji proti organizovanému zločinu uvedený v příloze tohoto usnesení;

III. u k l á d á členům vlády a řediteli Bezpečnostní informační služby zabezpečit splnění úkolů z harmonogramu uvedeného v bodě II tohoto usnesení;

IV. d o p o r u č u j e guvernérovi České národní banky

1. zájmu ochrany bankovního sektoru upozorňovat banky na nové druhy bankovních podvodů,

2. zajistit spolupráci bankovního dohledu České národní banky s příslušným orgánem Ministerstva financí při kontrole dodržování některých ustanovení zákona č. 61/1996 Sb., o některých opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, bankami.


Provedou:

členové vlády,
ředitel Bezpečnostní informační
služby



Předseda vlády
prof. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.


V L Á D A Č E S K É R E P U B L I K Y

P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 29. října 1997 č. 673

Harmonogram aktivit vlády v boji proti organizovanému zločinu


1.Předpoklady pro působení bezpečnostních složek v boji proti organizovanému zločinu, zejména při ochraně bezpečnosti obyvatelstva před jeho projevy, v oblasti:

1.1. Legislativní

1.1.1. Provést inventarizaci legislativních návrhů na zesílení prostředků boje proti organizovanému zločinu a předkládat ministryni spravedlnosti návrhy na zesílení prostředků boje proti organizovanému zločinu prostřednictvím hmotného a procesního trestního práva. 1.1.2. Při přípravě nového zákona o Policii České republiky věnovat zvýšenou pozornost boji proti organizovanému zločinu prostřednictvím oprávnění k používání operativně pátracích prostředků, operativní techniky a případně dalších opatření.
Odpovídá: ministr vnitra
Termín: průběžně

1.1.3. Připravit meziresortní smlouvu o vytváření podmínek pro vysílání styčných důstojníků z resortu Ministerstva vnitra do zahraničí. 1.1.4. Předložit vládě návrh zákona o soukromých bezpečnostních činnostech.

1.2. Organizační

1.2.1.A. Z každého resortu delegovat odborníka do pracovní skupiny pro: Odpovídají: členové vlády
Termín: 30.11.1997

1.2.1.B. Předložit vládě návrhy na řešení problémů souvisejících s efektivním zastíráním totožnosti agenta a zvláštním způsobem vykazování údajů podle § 34b, odst. 3, písmena a,b zákona ČNR č.283/1991 Sb. ve znění zákona č. 152/1995 Sb. 1.2.2. Vytvořit pracovní skupiny k vypracování koncepce modernizace:
1.2.3. Uvést do souladu vnitroresortní normy a všeobecně platné zákonné úpravy pro archivaci účetních dokladů střelných zbraní a v návaznosti na to zabezpečit archivaci evidenčních přehledů o prodeji, zrušení a zničení střelných zbraní dříve používaných nebo skladovaných v Armádě ČR a v zařízeních Ministerstva obrany.
1.2.4. Spolupracovat se zainteresovanými resorty, zejména s Ministerstvem vnitra, při plnění úkolů boje proti organizovanému zločinu, které vyplývají z tohoto harmonogramu.


2. Všestranné bezprostřední potírání organizovaného zločinu.

2.1. Navrhnout systémová opatření omezující pohyb organizovaných zločinců, jejich kompliců, ilegálního zboží a ilegálních migrantů na známých trasách organizované kriminality.

2.2. Navrhnout koncepci ofenzívních metod odhalování korupce pracovníků a funkcionářů veřejné správy.

2.3. Navrhnout koncepci boje proti organizovaným krádežím osobních automobilů.


3. Maximální omezení možností organizovaného zločinu při nelegálním získávání finančních a materiálních zdrojů a jejich legalizaci.

3.1. Vypracovat metodiku postupu Policie České republiky v oblasti zneužívání prekurzorů .
3.2. Ověřit účinnost integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví (tj. i včetně archeologických nálezů) a navrhnout opatření k jeho zlepšení.
3.3. Vyhodnotit činnost finančního analytického útvaru Ministerstva financí při plnění úkolů podle zákona č. 61/1996 Sb.” O některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti”.

3.4. Navrhnout legislativní řešení, které povede k zefektivnění soudní exekuce (včetně vymáhání dluhů soudní cestou).

3.5. Důsledně dodržovat podmínky licenčního řízení při udělování povolení k vývozu zbraní a vojenského materiálu a každoročně vyhodnocovat jeho účinnost.


4. Získávání, zpracování, analýza a využití dat o osobách a předmětech, které mohou souviset s organizovaným zločinem.


4.1. Navrhnout koncepci získávání informací o organizovaném zločinu a koordinace hodnocení jejich významu. 4.2. Připravit sjednání mezivládních dohod o akreditaci styčných důstojníků s Ruskou federací a Ukrajinou, případně s dalšími státy.
4.3. Uvést do provozu informační centrum pro shromažďování, analýzu a hodnocení dat o pobytu cizinců.

4.4. Dokončit uvedení do provozu jednotné, rychle dostupné a spolehlivé databáze:
4.5 Uvést do provozu centrální evidenční systém pro vedení základních poznatků a informací o porušování zákonů v oblasti hospodářské trestné činnosti.

4.6. Předložit vládě návrh nového zákona o telekomunikacích a zakotvit v něm následující povinnosti pro organizace spojů v rámci jimi provozovaných telekomunikačních sítí:

5. Ochrana informací proti jejich možnému zneužití organizovaným zločinem včetně bezpečnosti svědků a jiných informačních zdrojů.

5.1. Vyhodnotit způsoby využívání § 55, odst.2 trestního řádu k ochraně svědka.

5.2 Připravit zákon o vytvoření nezávislého úřadu na základě Úmluvy Rady Evropy na ochranu osob s ohledem na automatizované zpracování osobních údajů (z roku 1981).


6. Zamezení vstupu nežádoucích osob na území České republiky.

6.1. Vypracovat harmonogram opatření k realizaci nové koncepce vízové politiky České republiky.

6.2. Každoročně provádět aktualizaci koncepce vízové politiky České republiky a harmonogramu opatření k její realizaci se zřetelem na vízovou praxi států Evropské unie a podávat vládě zprávu o plnění tohoto úkolu.

6.3. Předkládat Ministerstvu vnitra rozbor požadavků na aktualizaci vízové politiky z bezpečnostního hlediska.
Odpovídá: ředitel BIS
6.4. Vyhodnotit účinnost technického zařízení na mezinárodním letišti Praha - Ruzyně pro řádnou kontrolu osob vstupujících do České republiky ze zemí s vízovou povinností a případně navrhnout opatření k jejímu zdokonalení .
6.5. Schválit návrh legislativních, organizačních, technických a finančních opatření pro zahájení pilotního projektu informačního systému k prověřování žadatelů o udělení českého víza na zastupitelských úřadech České republiky v Paříži, Varšavě a Vídni a na hraničních přechodech Praha-Ruzyně a Dolní Dvořiště. Zajistit kompatibilitu systémů pro přenos dat v elektronické podobě mezi Ministerstvem zahraničních věcí a informačním centrem pro shromažďování, analýzu a hodnocení dat o pobytu cizinců Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie.

6.6. Zahájit výstavbu a zkušební provoz pilotního projektu informačního systému k prověřování žadatelů o udělení českého víza na zastupitelských úřadech České republiky v Paříži, Varšavě a Vídni a na hraničních přechodech Praha-Ruzyně a Dolní Dvořiště.
6.7. Vyhodnotit zkušební provoz pilotního projektu informačního systému k prověřování žadatelů o udělení českého víza na zastupitelských úřadech České republiky v Paříži, Varšavě a Vídni a na hraničních přechodech Praha-Ruzyně a Dolní Dvořiště.

6.8. Zahájit provoz pilotního projektu informačního systému k prověřování žadatelů o udělení českého víza na zastupitelských úřadech České republiky v Paříži, Varšavě a Vídni a na hraničních přechodech Praha-Ruzyně a Dolní Dvořiště.
6.9. Vyhodnotit pilotní projekt informačního systému k prověřování žadatelů o udělení českého víza a navrhnout harmonogram opatření k uvedení celého systému do provozu, včetně předložení požadavku na přidělení finančních prostředků na realizaci celého projektu.

6.10. Uvést do provozu celý informační systém k prověřování žadatelů o udělení českého víza.

6.11. Zavést v České republice vydávání strojově čitelných cestovních dokladů.

6.12. Ukončit vybavení pracovišť služby cizinecké policie a služby správních činností policie včetně hraničních přechodů systémem pro strojové čtení, zpracovávání a předávání dat cestovních dokladů.

6.13. Navrhnout opatření k eliminaci negativních jevů doprovázejících institut “Pozvání k návštěvě České republiky pro cizince”.