Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-04-19

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 19. dubna 2000 č. 391 + P

k zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání - 112
v České republice


Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP

V l á d a

I. s o u h l a s í

1. se zavedením jednotného evropského čísla tísňového volání - 112 v České republice v souladu s Rozhodnutím Rady ze dne 29. července 1991 č. 91/396/EHS od 2. ledna 2003 podle Zásad a harmonogramu uvedených v příloze tohoto usnesení,

2. s provozováním současných vnitrostátních linek tísňového volání 150 pro potřeby požární ochrany, 155 pro potřeby zdravotnické záchranné služby, 158 pro potřeby Policie České republiky souběžně s jednotným evropským číslem tísňového volání - 112;

II. b e r e n a v ě d o m í zvýšení cílového početního stavu příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky o 116 příslušníků z 9 834 na 9 950 příslušníků;

III. u r č u j e početní stavy příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky na rok 2001 v počtu 8 427 příslušníků;

IV. u k l á d á

1. ministru vnitra, místopředsedovi vlády a ministru financí, ministrům dopravy a spojů a zdravotnictví vytvořit do roku 2003 podmínky pro zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání - 112 v souladu se zásadami a harmonogramem uvedenými v bodě I/1 tohoto usnesení,

2. ministru vnitra ve spolupráci s ministrem dopravy a spojů, místopředsedou vlády a ministrem financí a ministrem zdravotnictví vyhodnotit v roce 2005 zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání - 112 a případně navrhnout další opatření,

3. ministru vnitra zabezpečit rozpis zvýšených početních stavů příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky podle bodu III tohoto usnesení na příslušná místa podle přílohy tohoto usnesení,

4. místopředsedovi vlády a ministru financí ve spolupráci s ministrem vnitra řešit zabezpečení potřebných finančních prostředků na zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání - 112 v souvislosti s přípravou návrhu státního rozpočtu na příslušný rok.


Provedou:

místopředseda vlády
a ministr financí,
ministři dopravy a spojů,
vnitra, zdravotnictví




Zásady a harmonogram zavedení
jednotného evropského čísla tísňového volání - 112 v České republice


I. ZÁSADY ZAVEDENÍ TÍSŇOVÉHO ČÍSLA - 112

Zásada č. 1

Jednotné evropské číslo tísňového volání - 112 bude v České republice v souladu s přiloženým harmonogramem svedeno na 6 oblastních telefonních center tísňového volání v následujících městech. Oblastní telefonní centra tísňového volání budou obsluhovat území jednoho nebo i více krajů dle následující tabulky:

Místo dislokace Území, které bude obsluhovat
Praha Hlavní město Praha a Středočeský kraj
Plzeň Plzeňský a Českobudějovický kraj
Ústí nad Labem Ústecký, Karlovarský a Liberecký kraj
Hradec Králové Královéhradecký a Pardubický kraj
Brno Brněnský, Jihlavský a Zlínský kraj
Ostrava Ostravský a Olomoucký kraj

Zavedením jednotné evropské číslo tísňového volání – 112 se rozumí vytvoření nezbytných technických provozních a organizačních podmínek a opatření k tomu, aby byla vyřizována tísňová volání adekvátně s národní organizací záchranného systému a technickými možnostmi.


Zásada č. 2

Telefonní centrum tísňového volání je pracoviště, které zabezpečuje:
- příjem tísňových volání na lince 112 v české i cizí řeči,
- vyhodnocení tísňové zprávy,
- předání potřebných údajů (zejména identifikace mimořádné události a jejího místa) místně příslušnému operačnímu středisku složky integrovaného záchranného systému odpovědnému vysílat síly a prostředky k místu mimořádné události.


Zásada č. 3

Telefonní centrum tísňového volání bude vybudováno ve spolupráci Ministerstva vnitra a vítěze veřejné obchodní soutěže.


Zásada č. 4

Telefonní centra tísňového volání budou personálně obsazena v závislosti na počtu obyvatel na obsluhovaném území a kvalifikovaném odhadu počtu tísňových volání:


Místo dislokace Počet příslušníků ve směně Počet příslušníků celkem
Praha 841
Plzeň 211
Ústí nad Labem 316
Hradec Králové 211
Brno 316
Ostrava 421


Zásada č. 5

Obsluhu telefonních center tísňového volání budou zabezpečovat příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR (budoucí Záchranných sbor ČR). Potřebný počet příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR bude řešen zvýšením cílového početního stavu příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR a nárůstem tohoto početního stavu podle přiloženého harmonogramu. Přijímány budou pouze osoby s potřebnými jazykovými znalostmi (velmi dobrá znalost anglického, případně německého jazyka), u nichž bude po přijetí zabezpečeno absolvování odborné a jazykové přípravy. Pracoviště telefonních center tísňového volání budou obsazena také zčásti stávajícími pracovníky operačních středisek hasičských záchranných sborů okresů a jejich místa budou obsazena nově přijímanými pracovníky.


Početní stavy příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR na rok 2001
A.
Ministerstvo vnitra - ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, vzdělávací zařízení požární ochrany, Technický ústav požární ochrany v roce 2000
205
B.
I. Hasičské záchranné sbory okresů v roce 2000 8 106
II. Zvýšení pro rok 2001 16
C.
Celkový počet příslušníků Hasičského záchranného
sboru ČR v roce 2001 8 427


Zásada č. 6

Obsluhy telefonních center tísňového volání budou systematicky jazykově a odborně připravovány pro příjem tísňových zpráv v jazyce anglickém a v jazyce německém. Příjem tísňových zpráv v jiných cizích řečech než angličtina a němčina bude řešen softwarovou podporou, spoluprací s nepřetržitými pracovišti provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí a s ostatními operačními středisky základních složek integrovaného záchranného systém.


Zásada č. 7

Telefonní centra tísňového volání budou přičleněna ke krajským operačním střediskům integrovaného záchranného systému (úlohu krajského operačního střediska integrovaného záchranného systému bude plnit budoucí krajské operační středisko Záchranného sboru ČR), které se bude vnitřně členit na:
- telefonní centrum tísňového volání,
- krajské pracoviště operačního řízení Záchranného sboru ČR,
- krajské pracoviště krizového řízení.

Krajské pracoviště operačního řízení Záchranného sboru ČR je pracoviště se stálou službou, zejména pro operační řízení jednotek PO na území kraje, koordinaci integrovaného záchranného systému a pro plnění některých úkolů ochrany obyvatel na území kraje.

Krajské pracoviště krizového řízení je pracoviště, které zabezpečuje činnost bezpečnostní rady kraje a jejího krizového štábu.

Pokud to bude technicky i organizačně možné, bude společně s telefonním centrem tísňového volání budováno ve stejných prostorech i krajské pracoviště operačního řízení Záchranného sboru ČR a krajské pracoviště krizového řízení.

Obsluha krajského pracoviště operačního řízení Záchranného sboru ČR bude řešena přesuny v rámci Záchranného sboru ČR a zvýšením početního stavu příslušníků Záchranného sboru ČR v souvislosti s přechodem výkonu státní správy ve věcech civilní ochrany z Ministerstva obrany na Ministerstvo vnitra.

V krajích, kde nebudou budována telefonní centra tísňového volání, bude v souvislosti s budováním záchranného sboru kraje vybudováno krajské operační středisko Záchranného sboru ČR, které se bude vnitřně členit na:
- krajské pracoviště operačního řízení Záchranného sboru ČR,
- krajské pracoviště krizového řízení.


Zásada č. 8

Financování zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání 112 (vybudování telefonních center tísňového volání a zdokonalení propojitelnosti s ostatními operačními středisky) bude zabezpečeno následujícím způsobem:

- mzdové a související náklady a provozní náklady spojené s výkonem služby na telefonních centrech tísňového volání budou hrazeny ze státního rozpočtu prostřednictvím rozpočtové kapitoly Ministerstva vnitra,
- vstupní investiční náklady, investiční náklady na modernizaci technologie telefonních center tísňového volání a propojitelnosti operačních středisek, náklady na provozování, údržbu a opravy technologie budou budou financovány vítězem veřejné obchodní soutěže, pracoviště a technologické řešení bude dodáváno jako placená služba a náklady na ni budou hrazeny ze státního rozpočtu prostřednictvím rozpočtové kapitoly Ministerstva vnitra.

Financování vybudování krajských pracovišť operačního řízení Záchranného sboru ČR a krajských pracovišť krizového řízení bude v místech budování telefonních center tísňového volání řešeno jako jeden projekt.


Zásada č. 9

Financování vybudování krajských pracovišť operačního řízení Záchranného sboru ČR a krajských pracovišť krizového řízení v místech, kde se nevybudují telefonní centra tísňového volání, bude řešeno v rámci budování záchranného sboru kraje odděleně od financování zavedení jednotného evropského čísla tísňového volání - 112.



II. HARMONOGRAM ZAVEDENÍ TÍSŇOVÉHO ČÍSLA - 112

rok 2000

Ministerstvo vnitra
a) připraví návrh zadání technologického řešení telefonních center tísňového volání určených pro příjem tísňových zpráv na lince 112, návrh způsobu zdokonalení propojitelnosti s ostatními operačními středisky základních složek integrovaného záchranného systému a návrh na společné vybudování operačních středisek záchranného sboru kraje, vyhlásí veřejnou obchodní soutěž a vybere dodavatele,
b) zpracuje projekt jazykové přípravy obsluh telefonních center tísňového volání s využitím vlastních finančních zdrojů, případně s využitím finančních zdrojů zahraniční pomoci pro ČR.

Ministerstvo financí
a) zabezpečí v přípravě státního rozpočtu na rok 2001 a dále finanční zdroje na nárůst početního stavu příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR (budoucího Záchranného sboru ČR) o 116 příslušníků pro budoucí telefonní centra tísňového volání (35,18 mil. Kč na mzdové a související náklady a 10,24 mil. Kč na provozní náklady) a na jazykovou základní a zdokonalovací přípravu (odhad 1,29 mil. Kč),
b) zabezpečí v přípravě státního rozpočtu na rok 2001 finanční zdroje na vybudování školního operačního střediska (odhad 10 mil. Kč).


rok 2001

a) bude probíhat realizace stavebních úprav a budování technologického vybavení telefonních center tísňového volání, technologie propojitelnosti operačních středisek a společně budovaných operačních středisek záchranného sboru kraje,
b) do zkušebního provozu bude uvedeno jedno telefonní centrum tísňového volání pro ověřování funkčnosti technologie center tísňového volání a propojitelnosti operačních středisek,

Ministerstvo vnitra
a) zabezpečí vybudování školního operačního střediska v jednom ze vzdělávacích zařízení požární ochrany Ministerstva vnitra,
b) zabezpečí nárůst početního stavu příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR (budoucího Záchranného sboru ČR) o 116 příslušníků pro telefonní centra tísňového volání, zajistí jejich základní odbornou přípravu, zdokonalovací jazykovou přípravu a zajistí ve spolupráci s Policií ČR a zdravotnickou záchrannou službou jejich speciální odbornou přípravu,
c) bude realizovat základní jazykovou přípravu a speciální odbornou přípravu vybraného okruhu osob ze stávajících obsluh operačních středisek hasičských záchranných sborů okresů.

Ministerstvo financí
a) zabezpečí uvolnění finančních prostředků na nárůst početního stavu příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky (budoucího Záchranného sboru ČR - 35,18 mil. Kč),
b) zabezpečí uvolnění finančních prostředků ze státního rozpočtu na vybudování školního operačního střediska (odhad 10,0 mil. Kč),
c) zabezpečí uvolnění finančních prostředků ze státního rozpočtu na základní a zdokonalovací jazykovou přípravu (odhad 1,29 mil. Kč),
d) zabezpečí v přípravě státního rozpočtu na rok 2002 a dále finanční zdroje na úhradu dodávky služby technologického vybavení telefonních center tísňového volání, zdokonalení propojitelnosti operačních středisek a společné budovaných budoucích operačních středisek záchranného sboru kraje (odhad 88 mil.Kč ročně) a na provádění zdokonalovací a speciální jazykové přípravy (odhad 1,93 mil. Kč).


rok 2002

- bude dokončena realizace stavebních úprav a technologického vybavení telefonních center tísňového volání, zdokonalení propojitelnosti operačních středisek a společné budovaných budoucích operačních středisek záchranného sboru kraje.

Ministerstvo vnitra
a) zabezpečí u obsluh center tísňového volání pokračování specializované jazykové přípravy a dokončení jejich odborné přípravy,
b) zahájí zkušební provoz příjmu tísňových zpráv na lince 112 u všech telefonních center tísňového volání.

Ministerstvo financí
a) zabezpečí uvolnění finančních prostředků z prostředků státního rozpočtu na realizaci zdokonalovací a specializované jazykové přípravy (odhad 1,93 mil. Kč),
b) zabezpečí v přípravě státního rozpočtu na rok 2002 a dále finanční zdroje na provádění speciální jazykové a odborné přípravy obsluh telefonních center tísňového volání (odhad 1,5 mil. Kč).


rok 2003

Ministerstvo vnitra
a) zahájí od 2. ledna 2003 rutinní provoz příjmu tísňových zpráv na lince 112 na všech telefonních centrech tísňového volání,
b) zajistí pokračování průběžné jazykové a odborné přípravy obsluh telefonních center tísňového volání.

Ministerstvo financí
- zabezpečí průběžné financování mzdových a souvisejících nákladů (35,18 mil. Kč ročně), provozních nákladů spojených s výkonem služby na telefonních centrech tísňového volání (10,24 mil. Kč ročně), provádění průběžné jazykové a odborné přípravy obsluh telefonních center tísňového volání (odhad 1,5 mil. Kč ročně).