Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-01-17

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 17. ledna 2000 č. 76 + P

k senátnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon
č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky
a o změně a doplnění některých dalších zákonů,
ve znění zákona č. 212/1996 Sb.
(sněmovní tisk č. 467)


Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP


V l á d a


I. p ř i j í m á k návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 212/1996 Sb. (sněmovní tisk č. 467) stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.


Provede:

předseda vlády




S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon
č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky
a o změně a doplnění některých dalších zákonů,
ve znění zákona č. 212/1996 Sb.
(sněmovní tisk č. 467)


Vláda na své schůzi dne 17. ledna 2000 projednala a posoudila návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 212/1996 Sb. (sněmovní tisk č. 467), a vyjádřila s tímto návrhem n e s o u h l a s , neboť

1. Vláda v nejbližší době projedná a Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky předloží komplexní návrh novely uvedeného zákona tak, aby jej Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky mohla zařadit na program své únorové schůze. Tento návrh řeší rovněž problematiku volební agitace, resp. volební kampaně a předvolebních průzkumů, a to způsobem srovnatelným s právní úpravou ve vyspělých demokratických státech Evropy. V této souvislosti vláda upozorňuje, že předmětem vládního návrhu zákona bude i řešení stávajícího problému “přípustnosti volební kampaně”, který senátní návrh v podstatě neřeší.
2. Vláda nesouhlasí s úpravou, navrženou v čl. I bodě 3 novely, podle níž by starostové měli povinnost v době mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu zajistit dodání hlasovacích lístků voličům. Vláda tento návrh považuje z časového a finančního hlediska za nereálný. Realizace návrhu by ve svém důsledku znamenala nejen neúměrné zvýšení výdajů na volební kampaň, ale mohla by vést i ke zpochybňování výsledků voleb, pokud by se starostům ve velmi krátké lhůtě, která existuje mezi prvním a druhým kolem voleb, nepodařilo všem voličům hlasovací lístky dodat.