Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2003 > 2003-05-07

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 7. května 2003 č. 446 + P

o obeslání 5. ministerské konference Evropské hospodářské komise
Organizace spojených národů Životní prostředí pro Evropu


Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP

V l á d a

I. s o u h l a s í

1. s obesláním 5. ministerské konference Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů Životní prostředí pro Evropu, která se uskuteční ve dnech 21. až 23. května 2003 v Kyjevě (dále jen „Konference“),

2. se Směrnicí pro postup delegace České republiky (dále jen „delegace“) na Konferenci, uvedenou v příloze tohoto usnesení;

II. j m e n u j e delegaci na Konferenci ve složení:

vedoucí delegace: RNDr. Libor A m b r o z e k , ministr životního prostředí,

alternáti: PhDr. Karel Š t i n d l , mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky na Ukrajině,

JUDr. Ing. Tomáš N o v o t n ý , náměstek ministra životního prostředí;

III. z m o c ň u j e vedoucího delegace na Konferenci jmenovat další členy delegace;

IV. u k l á d á

1. místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí vybavit delegaci na Konferenci plnými mocemi k účasti na Konferenci a k účasti na mimořádných zasedáních stran Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer a Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států,



2. ministru životního informovat vládu o průběhu a výsledcích Konference;

V. b e r e n a v ě d o m í , že náklady spojené s vysláním delegace na Konferenci budou hrazeny z rozpočtu vysílajících resortů.



Provedou:

místopředseda vlády
a ministr zahraničních věcí,
ministr životního prostředí

Předseda vlády

PhDr. Vladimír Š p i d l a , v. r.

P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 7. května 2003 č. 446


S m ě r n i c e

pro postup delegace České republiky na
5. ministerské konferenci Evropské hospodářské komise
Organizace spojených národů Životní prostředí pro Evropu


Delegace na Konferenci bude při všech jednáních vycházet z programového prohlášení vlády (části týkající se udržitelného rozvoje a životního prostředí), koncepce zahraniční politiky České republiky (části Česká republika v mezinárodních organizacích a dalších relevantních pasáží dokumentu) a příslušných strategických dokumentů přijatých vládou.

Delegace na Konferenci podpoří pokračování procesu Životní prostředí pro Evropu jako panevropského fóra pro politiku životního prostředí, chápaného jako „environmentální pilíř” udržitelného rozvoje. Rovněž podpoří odpovídající transformaci programových a institucionálních nástrojů tak, aby implementace environmentální politiky v regionu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů přispěla k plnění úkolů ze Světového summitu o udržitelném rozvoji a dalších významných mezinárodních setkání, jichž se Česká republika účastnila.

V koordinaci s pozicí Evropské unie, s níž Česká republika aktivně spolupracuje již ve fázi přípravy všech klíčových dokumentů pro Konferenci, se delegace zúčastní vyjednávání textu Ministerské deklarace. Při jednání se bude zasazovat o co nejkonkrétnější formulace cílů, nástrojů a časových rámců, dbát na soulad textu deklarace s odpovídajícími mezinárodními dokumenty (včetně Implementačního plánu přijatého na Světovém summitu o udržitelném rozvoji a Ministerského stanoviska z regionálního přípravného zasedání ke Světovému summitu o udržitelném rozvoji).

Ve vztahu k Protokolu o strategickém posuzování životního prostředí, Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek a Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat zaujme delegace stanovisko, které bude dáno usneseními vlády k paralelním, samostatně předkládaným materiálům - návrhům na sjednání nových environmentálních smluv.




Delegace na Konferenci uvítá na zvláštním zasedání smluvních stran Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních přijetí Protokolu o občanskoprávní odpovědnosti a náhradě za škodu způsobenou účinky průmyslových havárií přesahujícími hranice států na vody přesahující hranice států. Protokol nebude Českou republikou v rámci Konference podepsán.

V koordinaci se společnou pozicí Evropské unie podpoří delegace na Konferenci přijetí Strategie environmentálního partnerství pro státy východní Evropy, Kavkazu a střední Asie se zdůrazněním role České republiky (a dalších „nových” členských států Evropské unie) v přenosu informací, znalostí a zkušeností těmto státům.

Delegace na Konferenci podpoří přijetí připravených dokumentů doporučujícího charakteru se zvláštním důrazem na efektivní implementaci přijatých mezinárodních závazků, na roli výchovy, vzdělávání a osvěty, na integraci aspektů životního prostředí do činností jiných resortů.

Delegace na Konferenci se nebude vyjadřovat k Doporučení pro nápravu cen energií spojených se zátěží životního prostředí při jejich výrobě a spotřebě.

Delegace na Konferenci v diskusi podpoří posílení primární odpovědnosti států za stav a vývoj svého životního prostředí a podílu odpovědnosti států regionu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů na řešení regionálních a globálních environmentálních problémů; intenzifikaci úsilí k oddělení hospodářského růstu od negativních dopadů na životní prostředí (včetně změny spotřebních a výrobních vzorců, které nejsou v souladu s principy udržitelnosti); zvýšení efektivnosti spolupráce a koordinace Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů a dalších mezinárodních organizací při realizaci programu Životní prostředí pro Evropu; posílení role veřejnosti, soukromého sektoru, vědy a dalších hlavních zájmových skupin v praktické implementaci politik životního prostředí; posílení úlohy partnerství a dobrovolných nástrojů v ochraně životního prostředí a udržitelném využívání přírodních zdrojů a služeb.