Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2004 > 2004-05-12

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 12. května 2004 č. 461 + P

o změně usnesení vlády ze dne 22. srpna 2001 č. 813,
k Návrhu vyhodnocení činnosti systému Bezpečnostní rady státu
a návrhu úprav k jeho zkvalitnění


Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP

V l á d a

m ě n í usnesení vlády ze dne 22. srpna 2001 č. 813, k Návrhu vyhodnocení činnosti systému Bezpečnostní rady státu a návrhu úprav k jeho zkvalitnění, ve znění usnesení vlády ze dne 9. ledna 2002 č. 35, usnesení vlády ze dne 24. července 2002 č.741, usnesení vlády ze dne 12. února 2003 č. 164 a usnesení vlády ze dne 1. října 2003 č. 980, tak, že se příloha č. 3 uvedeného usnesení - Statut Výboru pro civilní nouzové plánování - nahrazuje přílohou tohoto usnesení.







Předseda vlády
PhDr. Vladimír Š p i d l a , v. r.


P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 12. května 2004 č. 461




S t a t u t

Výboru pro civilní nouzové plánování



Článek 1
Úvodní ustanovení

(1) Výbor pro civilní nouzové plánování (dále jen “Výbor”) je stálým pracovním orgánem Bezpečnostní rady státu pro koordinaci a plánování opatření k zajištění ochrany vnitřní bezpečnosti státu, obyvatelstva a ekonomiky, kritické infrastruktury, zabezpečování preventivních opatření proti použití zbraní hromadného ničení (dále jen “ZHN”) včetně řešení odstraňování následků jejich použití a koordinaci požadavků na civilní zdroje, nezbytné pro zajištění bezpečnosti České republiky.

(2) Výbor byl zřízen usnesením vlády ze dne 10. června 1998 č. 391, o Bezpečnostní radě státu a o plánování opatření k zajištění bezpečnosti České republiky.

Článek 2
Působnost Výboru

(1) Výbor koordinuje problematiku plánování opatření k zajištění ochrany vnitřní bezpečnosti státu, ochrany obyvatelstva a ekonomiky, ochrany kritické infrastruktury včetně zabezpečování opatření pro případ radiační havárie,1) preventivních opatření proti použití ZHN včetně řešení odstraňování následků jejich použití a sladění požadavků na civilní zdroje, které jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti České republiky.



____________________
1) Zákon č. 18/1997 Sb.,o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů




(2) Výbor zejména

a) zabezpečuje operativní meziresortní koordinaci plánovacích a přípravných aktivit v oblasti zajištění ochrany vnitřní bezpečnosti státu, ochrany obyvatelstva a ekonomiky, ochrany kritické infrastruktury, preventivních opatření proti použití ZHN včetně řešení odstraňování následků jejich použití,

b) posuzuje a projednává záměry plánovacích, koncepčních a přípravných aktivit v oblasti zajištění ochrany vnitřní bezpečnosti státu, ochrany obyvatelstva a ekonomiky, ochrany kritické infrastruktury, preventivních opatření proti použití ZHN včetně řešení odstraňování následků jejich použití, předkládané ministerstvy a jinými správními úřady,

c) posuzuje a projednává požadavky ministerstev a jiných správních úřadů na civilní zdroje nezbytné pro zajištění bezpečnosti České republiky,

d) projednává vyhodnocení meziresortních připomínkových řízení k materiálům vztahujícím se k zajištění ochrany vnitřní bezpečnosti státu, ochrany obyvatelstva a ekonomiky, ochrany kritické infrastruktury, preventivních opatření proti použití ZHN včetně řešení odstraňování následků jejich použití a doporučuje jejich projednání v Bezpečnostní radě státu,

e) posuzuje, projednává a koordinuje základní zaměření činnosti zástupců České republiky v orgánech Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO), a ostatních mezinárodních subjektech v oblasti ochrany obyvatelstva a ekonomiky, vnitřní bezpečnosti, ochrany kritické infrastruktury, preventivních opatření proti použití ZHN včetně řešení odstraňování následků jejich použití,

f) zpracovává a koordinuje přípravné a dlouhodobé aktivity v oblasti humanitární pomoci a záchranných akcí,

g) zpracovává a projednává vlastní materiály v oblasti zajištění ochrany vnitřní bezpečnosti státu, ochrany obyvatelstva a ekonomiky, ochrany kritické infrastruktury, preventivních opatření proti použití ZHN včetně řešení odstraňování následků jejich použití a sladění požadavků na civilní zdroje, které jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti České republiky.

Článek 3
Složení Výboru

(1) Výbor má 19 členů.

(2) Předsedou Výboru je ministr vnitra. Výkonným místopředsedou Výboru je náměstek ministra vnitra v jehož působnosti je oblast civilního nouzového plánování.

(3) Dalšími členy Výboru jsou:

a) náměstek ministra zahraničních věcí,

b) náměstek ministra zemědělství,

c) náměstek ministra obrany,

d) náměstek ministra financí,

e) náměstek ministra průmyslu a obchodu,

f) náměstek ministra dopravy,

g) náměstek ministra práce a sociálních věcí,

h) náměstek ministra kultury,

i) náměstek ministra životního prostředí,

j) náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy,

k) náměstek ministra zdravotnictví,

l) náměstek ministra spravedlnosti,

m) náměstek ministra informatiky,

n) předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,

o) viceguvernér České národní banky,

p) předseda Správy státních hmotných rezerv,

q) ředitel Národního bezpečnostního úřadu.

(4) Členové Výboru se účastní všech schůzí, pouze ve výjimečných případech mohou být zastoupeni pověřeným pracovníkem svého úřadu nejméně na úrovni ředitele odboru. Ten má v takovém případě stejná práva a povinnosti jako řádný člen Výboru.

Článek 4
Schůze Výboru

(1) Schůze Výboru jsou neveřejné a řídí se Jednacím řádem Výboru.

(2) Schůzi Výboru svolává předseda Výboru a v jeho nepřítomnosti výkonný místopředseda Výboru nebo pověřený člen Výboru.Výbor se schází

a) pravidelně v řádném termínu nejméně jednou za 3 měsíce,

b) dále podle potřeby včetně mimořádného svolání na základě žádosti některého člena Výboru.

Článek 5
Pracovní orgány Výboru

(1) K projednávání věcné problematiky může Výbor zřídit ze svých členů, zástupců věcně příslušných ministerstev a jiných správních úřadů a přizvaných odborníků, podvýbory a odborné pracovní skupiny a jmenovat jejich vedoucí.

(2) Vedoucí podvýborů a odborných pracovních skupin řídí jejich schůze a předkládají podvýborem nebo odbornou pracovní skupinou zpracované materiály k posouzení na schůzi Výboru.

Článek 6
Sekretariát Výboru

(1) Funkci sekretariátu Výboru, který zajišťuje činnost Výboru, plní pověřený útvar Ministerstva vnitra.

(2) Vedoucího sekretariátu Výboru jmenuje a odvolává ministr vnitra.

Článek 7
Externí spolupráce

(1) Výbor může na své schůze podle potřeby přizvat představitele ministerstev a jiných správních úřadů, kteří nejsou členy Výboru, případně další odborníky. O přizvání těchto osob rozhoduje předseda Výboru na základě návrhu členů Výboru.

(2) Schůzí Výboru se pravidelně zúčastňuje ředitel sekretariátu Bezpečnostní rady státu, zástupce Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství.


Článek 8
Jednací řád Výboru a Organizační řád Výboru

(1) Jednací řád Výboru a jeho změny a doplnění schvaluje Bezpečnostní rada státu.

(2) Vnitřní strukturu a organizaci práce Výboru stanoví Organizační řád Výboru, který schvaluje Výbor.

(3) Schůze podvýborů a odborných pracovních skupin se řídí jednacími řády těchto orgánů.

Článek 9
Závěrečná ustanovení

(1) Změny a doplnění tohoto statutu schvaluje vláda.

(2) Tento statut je přístupný veřejnosti na internetové stránce a v sídle Úřadu vlády.

(3) Tento statut nabývá účinnosti dne 12. května 2004.