Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1999 > 1999-12-13

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 13. prosince 1999 č. 1333 + P

k návrhu změn v institucionálním zajištění integrace
České republiky do Evropské unie


Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP

V l á d a

I. s o u h l a s í se změnami v institucionálním zajištění integrace České republiky do Evropské unie podle návrhu obsaženého v části III předloženého materiálu;

II. p o v ě ř u j e místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí koordinací integračního procesu České republiky do Evropské unie;

III. z m o c ň u j e místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí k výkonu následujících pravomocí

1. žádat informace a analýzy od členů vlády a vedoucích ostatních ústředních orgánů státní správy,

2. ukládat členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy úkoly spojené s integrací České republiky do Evropské unie,

3. kontrolovat plnění úkolů souvisejících s přípravou České republiky na členství v Evropské unii a s vyjednáváním o přistoupení České republiky k Evropské unii,

4. zprostředkovávat řešení meziresortních rozporů,

5. koordinovat postoje České republiky v rámci jednání o přistoupení České republiky k Evropské unii a zásadní otázky předkládat vládě k rozhodnutí;

IV. j m e n u j e s účinností od 13. prosince 1999

1. předsedou Výboru vlády pro evropskou integraci (dále jen “Výbor”) předsedu vlády,

2. výkonným místopředsedou Výboru místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí,

3. členy Výboru 1. místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí, místopředsedu vlády a předsedu Legislativní rady vlády, místopředsedu vlády a ministra financí, ministry průmyslu a obchodu, zemědělství, pro místní rozvoj, vnitra a spravedlnosti, 1. náměstka ministra zahraničních věcí a vedoucího delegace České republiky pro jednání o dohodě o přístupu České republiky k Evropské unii a guvernéra České národní banky;

V. s c h v a l u j e Jednací řád Výboru uvedený v příloze tohoto usnesení;

VI. u k l á d á členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy zintenzivnit přípravu na členství České republiky v Evropské unii a důsledně dodržovat všechna usnesení, která v této souvislosti vláda přijala;

VII. m ě n í usnesení vlády ze 7. října 1998 č. 658 tak, že

1. zrušuje body I, II, IV, V a VI tohoto usnesení,

2. v bodě VII/2 tohoto usnesení se nahrazují slova “místopředseda vlády pro hospodářskou politiku” slovy “ministr průmyslu a obchodu”;

VIII. d o p o r u č u j e guvernérovi České národní banky postupovat v souladu s tímto usnesením.


Provedou:

členové vlády,
vedoucí ostatních ústředních
orgánů státní správy


Na vědomí:

guvernér České národní
banky



1. místopředseda vlády

PhDr. Vladimír Š p i d l a , v. r.



Jednací řád Výboru vlády pro evropskou integraci

I. Složení Výboru vlády pro evropskou integraci

Výbor vlády pro evropskou integraci (dále jen “Výbor”) je složen z předsedy, výkonného místopředsedy a členů. Předsedu, výkonného místopředsedu a členy Výboru jmenuje vláda.

II. Organizace činnosti Výboru

1. Na jednání Výboru mohou být přizváni i ostatní členové vlády a vedoucí dalších ústředních orgánů státní správy, kteří rovněž mohou sami požádat předsedu Výboru o přizvání na zasedání Výboru (program jednání Výboru je rozesílán všem členům vlády a vedoucím ústředních orgánů státní správy).

2. Členy předsednictva Výboru jsou místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí, který mu předsedá, 1. místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí, místopředseda vlády a předseda Legislativní rady vlády, místopředseda vlády a ministr financí a 1. náměstek ministra zahraničních věcí a vedoucí delegace České republiky pro jednání o dohodě o přístupu České republiky k Evropské unii, který vykonává funkci tajemníka předsednictva Výboru. Předsednictvo Výboru zejména předjednává a iniciuje návrhy pro jednání Výboru, dohlíží na zajišťování souladu mezi závazky prezentovanými v rámci vyjednávání o přistoupení České republiky k Evropské unii a činností vlády a ústředních orgánů státní správy. Předsednictvo o všech zásadních otázkách, kterými se zabývá, informuje předsedu Výboru.

3. Členství ve Výboru je nezastupitelné. Pouze ve výjimečném případě může být účast zástupce předem povolena předsedou Výboru nebo jeho výkonným místopředsedou.

4. Zasedání Výboru se konají nejméně jednou měsíčně. Zasedání předsednictva Výboru se konají podle potřeby.

5. Zasedání Výboru svolává a řídí jeho předseda. Zasedání předsednictva Výboru svolává a řídí místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí.

6. Předseda Výboru může své pravomoci delegovat na výkonného místopředsedu Výboru.

7. Činnost Výboru zabezpečuje sekretariát Výboru v rámci Kanceláře místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí na Úřadu vlády v součinnosti se sekcí Evropské unie/odborem koordinace vztahů s Evropskou unií Ministerstva zahraničních věcí.

III. Hlavní úkoly a zásady činnosti Výboru

1. Výbor se zabývá otázkami týkajícími se přípravy či souvisejícími s přípravou na členství České republiky v Evropské unii, zejména koncepčního a strategického charakteru.

2. Návrhy na projednání Výborem předkládají jeho členové. Jménem Pracovního výboru pro integraci České republiky do Evropské unie (dále jen “Pracovní výbor”) návrhy předkládá 1. náměstek ministra zahraničních věcí a vedoucí delegace České republiky pro jednání o dohodě o přístupu České republiky k Evropské unii. O projednání návrhu mohou požádat též ostatní členové vlády či vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy; v takovém případě se účastní projednávání tohoto návrhu na zasedání Výboru.

3. Výbor přijímá rozhodnutí v oblastech, které jsou v působnosti členů vlády, a to zpravidla konsensem. V případě nedosažení konsensu rozhoduje předseda Výboru. Rozhodnutí Výboru jsou závazná za předpokladu jejich schválení vládou. Způsob schvalování rozhodnutí Výboru vládou stanoví Jednací řád vlády.

4. Výbor rovněž projednává rozpory, které mu byly postoupeny poté, co nebyly vyřešeny jednáním mezi místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí a příslušnými členy vlády.

5. Výbor schvaluje Statut a Jednací řád Pracovního výboru.

6. Výbor může požadovat, aby Pracovní výbor zajistil realizaci opatření a úkolů stanovených Výborem.

7. Výbor spolupracuje s Poslaneckou sněmovnou a Senátem Parlamentu České republiky, zejména s jejich Výbory pro evropskou integraci, a informuje je o všech zásadních otázkách týkajících se integrace České republiky do Evropské unie a o návrzích zákonů, které se týkají vstupu České republiky do Evropské unie.

8. Výbor pořádá semináře a další akce nejen pro své členy, ale i pro ostatní členy vlády a vedoucí dalších ústředních orgánů státní správy jakož i poslance a senátory Parlamentu České republiky.

9. Členové Výboru jsou povinni prohlubovat své znalosti o Evropské unii a účastnit se seminářů a akcí za tím účelem pořádaných Výborem.

10. Výbor se pravidelně na každém svém zasedání zabývá informační strategií, koordinuje a iniciuje vystupování členů vlády v rámci veřejné diskuse ve věcech členství České republiky v Evropské unii a stavu přípravy na ně.