Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 2000 > 2000-07-26

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 26. července 2000 č. 752 + P

k poslaneckému návrhu zákona o způsobu provedení referenda
o uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu
a o změně a doplnění dalších zákonů
(sněmovní tisk č. 668)


Vazba na záznam z jednání vlády: Vedení MŽP

V l á d a

I. p ř i j í m á k návrhu zákona o způsobu provedení referenda o uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu a o změně a doplnění dalších zákonů (sněmovní tisk č. 668), stanovisko uvedené v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby o stanovisku vlády uvedeném v bodě I tohoto usnesení informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Provede:
předseda vlády





S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona o způsobu provedení referenda
o uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu
a o změně a doplnění dalších zákonů
(sněmovní tisk č. 668)


Vláda na jednání své schůze dne 26.července 2000 projednala a posoudila návrh zákona o způsobu provedení referenda o uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu a o změně a doplnění dalších zákonů (sněmovní tisk č. 668) a vyslovila s tímto návrhem n e s o u h l a s .

Vláda zastává názor, že v současné době, krátce před technicky možným uvedením jaderné elektrárny Temelín do provozu, nelze již návrh na uskutečnění referenda akceptovat a proto vyslovila nesouhlas s poslaneckým návrhem ústavního zákona o referendu o uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu a o změně ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění ústavního zákona č. 347/1997 Sb. (sněmovní tisk č. 667). Z tohoto důvodu nesouhlasí ani s návrhem zákona o způsobu provedení tohoto referenda.

Kromě toho vláda upozorňuje, že předložený návrh zákona není dostatečně propracován po stránce legislativní a má zejména tyto nedostatky:

- neúplný název a neúplnou úvodní větu,

- ustanovení § 17 odst. 1 a 2 klade zcela nesplnitelné nároky na Český rozhlas a Českou televizi,

- neobsahuje úpravu některých institutů (například způsob zániku členství v komisích), nebo je jejich úprava neúplná (například otázka náhradníků za členy komise, kteří onemocní či z jiných důvodů nemohou funkci vykonávat).