Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1998 > 1998-02-18

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 18. února 1998 č. 103 + P

k návrhu stanoviska vlády České republiky v souvislosti
s aktuálním vývojem situace v Iráku


Vazba na záznam z jednání vlády: Databáze 'Vedení MŽP', Pohled 'Dokumenty vlády\Hierarchicky'

V l á d a

I. s c h v a l u j e návrh prohlášení vlády České republiky v souvislosti s aktuálním vývojem situace v Iráku uvedený v příloze tohoto usnesení;

II. p o v ě ř u j e předsedu vlády, aby písemně informoval předsedu Posla- necké sněmovny Parlamentu České republiky a předsedu Senátu Parlamentu České republiky o aktuálním vývoji situace v Iráku;

III. u k l á d á místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí a ministru obrany

1. pokračovat v mezinárodních jednáních o možnostech řešení situace v Iráku a v přípravách na zapojení České republiky do tohoto řešení,

2. předložit vládě po jednáních uvedených v bodě III/1 návrh dalšího postupu.


Provedou:

předseda vlády,
místopředseda vlády a
ministr zahraničních věcí,
ministr obrany



Předseda vlády

Ing. Josef T o š o v s k ý , v. r.




P ř í l o h a

k usnesení vlády
ze dne 18. února 1998 č. 103


Prohlášení vlády České republiky v souvislosti
s aktuálním vývojem situace v Iráku


Vláda České republiky je hluboce znepokojena neochotou irácké vlády plně akceptovat podmínky rezolucí Rady bezpečnosti OSN a umožnit inspekčním týmům Zvláštní komise OSN bezpodmínečný přístup do všech požadovaných objektů. Takový přístup je nutno podmínkou účinné mezinárodní kontroly, zda Irák zničil své zbraně hromadného ničení a zda neobnoví jejich výrobu. Uvedené počínání považuje vláda České republiky nejen za projev pohrdání vůlí mezinárodního společenství, ale rovněž za bezprostřední hrozbu pro všechny státy v oblasti a pro stabilitu a bezpečnost na celém světě.

Zvláštní komise OSN, zřízená po ukončení války v Zálivu, potvrdila, že Irák měl k dispozici zbraně hromadného ničení a že byl připraven je použít. Během své činnosti Zvláštní komise OSN zlikvidovala i za podpory českých expertů více zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, než bylo zničeno v průběhu celé operace Pouštní bouře. Pokračující efektivní činnost Zvláštní komise OSN v souladu s rozhodnutími Rady bezpečnosti OSN je podmínkou, aby hrozba vývoje, výroby, hromadění a použití takových zbraní iráckou vládou byla odstraněna. Irák však brání Zvláštní komisi OSN dokončit její práci neustálým kladením překážek.

Přes kritickou situaci v oblasti Zálivu, vyvolanou odporem irácké vlády dostát požadavkům, vymezeným příslušnými rezolucemi Rady bezpečnosti, je vláda České republiky i nadále přesvědčena, že lze vzniklou situaci stále vyřešit diplomatickou cestou. Vláda upřednostňuje mírové řešení a podporuje veškeré kroky v tomto směru včetně úlohy generálního tajemníka OSN. Vláda České republiky důrazně vyzývá irácké představitele, aby ukončili konfrontaci s mezinárodním společenstvím a bezpodmínečně naplnili všechny příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Pokud by diplomatické úsilí v této situaci nakonec selhalo, vláda České republiky podpoří použití všech nezbytných prostředků vedoucích k prosazení vůle mezinárodního společenství. Vláda je přesvědčena, že takový postup bude potvrzením kontinuity zahraniční politiky v této otázce. Uvedená mezinárodní akce bude potom jediným prostředkem, jak odstranit z této citlivé části světa hrozbu, kterou, nejen pro tento region, představují zbraně hromadného ničení. Způsob, jakým bude současná krize vyřešena, má v rukou především irácká vláda. Zodpovědnost za následky případné akce ponese režim Saddáma Husajna.

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí a ministr obrany předloží vládě varianty konkrétní pomoci, kterou může poskytnout Česká republiky v případě akce mezinárodních sil proti Iráku. Vláda uložila oběma ministrům, aby pokračovali v mezinárodních jednáních o možnostech řešení situace v Iráku a v přípravách na zapojení České republiky do tohoto řešení. Vláda zároveň uložila předsedovi vlády, aby písemně informoval předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předsedu Senátu Parlamentu České republiky o aktuálním vývoji situace v Iráku.