Úvodní stránka > Jednání vlády > Dokumenty vlády > 1997 > 1997-07-16

   

VLÁDA ČESKÉ REPUBLIKY

USNESENÍ
VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 16. července 1997 č. 426 + P

o Programu restaurování movitých kulturních památek

Vazba na záznam z jednání vlády: Database 'Vedení MŽP', View 'Dokumenty vlády\Hierarchicky'

V l á d a

I. s c h v a l u j e Program restaurování movitých kulturních památek uvedený v příloze tohoto usnesení (dále jen “Program”);

II. u k l á d á ministru kultury

1. zabezpečit ve 2. pololetí roku 1997 přípravu a od 1. ledna 1998 realizaci Programu,

2. seznámit s Programem příslušné orgány státní správy, samosprávy a odborné organizace.


Provede:

ministr kultury


Na vědomí:

přednostové okresních úřadů a
primátoři měst Plzně, Brna a Ostravy,
primátor hlavního města Prahy



Předseda vlády
prof. Ing. Václav K l a u s , CSc., v. r.


Příloha k usnesení vlády

ze dne 16. července 1997 č. 426

Program restaurování movitých kulturních památek


1. Zásady Programu

Program je systémové řešení účasti státu na obnově - restaurování - movitých kulturních památek a jejich souborů, které jsou významnými díly výtvarných umění a uměleckořemeslnými pracemi dokládajícími životní způsoby a tvůrčí schopnosti člověka v minulosti, zejména pokud jsou tyto památky ohroženy ve své hmotné existenci v důsledku dlouhodobě v minulosti nedostatečné péče, a které jsou zapsány v Ústředním seznamu kulturních památek. Jedná se zejména o soubory uměleckých děl sochařských a malířských a předmětů výtvarného a užitého umění, které jsou anebo mohou být prezentovány veřejnosti na zpřístupněných hradech a zámcích, a dále o movité kulturní památky, jako jsou např. oltáře včetně oltářních obrazů, závěsné obrazy, sochařská díla, kostelní lavice, varhany nebo kazatelny, které jsou umístěny v církevních objektech - kostelích, klášterech apod. - a které jsou obvykle dosud užívány ke svému původnímu účelu.

Program je dlouhodobý a směřuje k zachování, obnově, vhodnému užívání a prezentaci movitých kulturních památek a jejich souborů jakožto významné složky našeho hmotného kulturního dědictví. Účast státu spočívá v odborné bezplatné pomoci vlastníkům movitých kulturních památek při zpracování záměru restaurování movité kulturní památky a podle možností státního rozpočtu v poskytnutí účelového finančního příspěvku potřebného na provedení tohoto záměru a na zachování a obnovu movité kulturní památky za účelem jejího účinnějšího společenského uplatnění. Příspěvek je poskytován jako účelová dotace ze státního rozpočtu1), případně jako příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky2), a to bez ohledu na druh vlastnictví k památce.


2. Cíle programu

1. Záchrana a další uchování ohrožených movitých kulturních památek a jejich souborů efektivní a urychlenou obnovou.

2. Využití restaurovaných movitých kulturních památek ke zvýšení atraktivity a vypovídací schopnosti o historické a umělecké hodnotě dochovaných historických interiérů zpřístupněných veřejnosti pro výchovně vzdělávací nebo náboženské účely.
__________

1) Podle § 5 zákona ČNR č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice (rozpočtová pravidla republiky), ve znění pozdějších předpisů.
2) Podle § 16 zákona ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů.


3. Vytvoření podmínek pro vznik nových interiérových instalací zpřístupněných veřejnosti s uplatněním nově restaurovaných movitých kulturních památek, které byly dosud uloženy v depozitářích, mimo jiné pro svůj špatný technický stav.

4. Sdružování všech finančních prostředků, které přicházejí v úvahu, s cílem postupného snižování potřeby příspěvku (dotace) na obnovu movitých kulturních památek ze státního rozpočtu.

5. Zvýšení efektivnosti provozu kulturních památek zpřístupněných veřejnosti.

6. Prohloubení poznání uměleckých a historických hodnot movitého památkového fondu.

7. Zvýšení zájmu a podílu veřejnosti na péči o movité kulturní dědictví prostřednictvím vhodných forem propagace výsledků Programu.


3. Záměr restaurování movité kulturní památky

Věcnou náplň Programu tvoří záměry restaurování movitých kulturních památek předkládané společně s písemným návrhem na zařazení do Programu na příslušný kalendářní rok Ministerstvu kultury ve vyhlášeném termínu vlastníky památek nebo organizacemi, které k nim vykonávají právo hospodaření (dále jen “Záměry”). Záměry musí obsahovat zejména údaje, které má standardní žádost o restaurování3), tedy

a) název, umístění a popis kulturní památky včetně rejstříkového čísla Ústředního seznamu kulturních památek,

b) identifikace vlastníka, popřípadě uživatele památky,

c) popis současného stavu památky s uvedením závad a příčin jejího porušení včetně fotodokumentace,

d) navrhovaný způsob restaurátorského zásahu,

e) sjednaná, případně předpokládaná cena restaurování a lhůta provedení díla,

f) předpokládaný výsledek restaurátorského zásahu včetně návrhu konečného výtvarného řešení a požadavků na prezentaci památky.

Záměry dále obsahují údaje o finančním podílu vlastníka nebo uživatele movité kulturní památky na realizaci díla, o existujícím nebo uvažovaném systému ochrany a souhrnné kulturní hodnotě movité kulturní památky, jakož i o nákladech spojených s dalším užíváním, pravidelnou péčí a prezentací památky veřejnosti. Záměry rovněž obsahují rozbor mimoekonomických i ekonomických přínosů vyplývajících z restaurování a prezentace díla ve výhledu do 10 let.
__________

3) Podle § 10 odst. 2 vyhl. č. 66/1988 Sb., kterou se provádí zákon ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.



Evidenci a hodnocení Záměrů, po předchozím ověření jejich náležitostí, zajišťuje ministerstvo kultury, které si pro tento účel může vyžádat posudky expertů.


4. Hodnocení Záměrů

Stanoví se podle dlouhodobých kritérií odvozených z cílů Programu, a to metodou multikriteriálního vyhodnocení významu, proveditelnosti a prospěšnosti každého jednotlivého Záměru. Kritéria hodnocení tanoví následující tabulka.
KRITERIA HODNOCENI.doc

Předkladatelé Záměrů jsou Ministerstvem kultury a okresními úřady písemně informováni o výsledku ověření, hodnocení a o zařazení do Programu v časové závislosti na rozpisu schváleného státního rozpočtu České republiky na příslušný kalendářní rok. Na základě tohoto oznámení dokončí vlastník, případně uživatel movité kulturní památky přípravu akce restaurování včetně zajištění zhotovitele díla a podá žádost o poskytnutí příspěvku (dotace) z Programu.


5. Obsah a forma žádosti o poskytnutí příspěvku z Programu

Podkladem pro poskytnutí příspěvku v Programu je písemná žádost vlastníka nebo organizace vykonávající k movité kulturní památce právo hospodaření předložená Ministerstvu kultury, případně územně příslušnému okresnímu úřadu, v termínu stanoveném ministerstvem kultury v oznámení, kterým je vlastník informován o zařazení Záměru do Programu. Tato žádost má dvě základní části - část specifickou - jejíž obsah vyplývá z odborného zaměření Programu a kterou stanoví ministerstvo kultury - a část obecnou. Obecná část obsahuje aktualizaci údajů uvedených v Záměru a další údaje a doklady, zejména

a) doklad o vlastnictví kulturní památky,

b) závazné stanovisko územně a věcně příslušného výkonného orgánu státní památkové péče vydané k obnově kulturní památky podle § 14 zákona České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů,

c) doporučení regionálního památkového ústavu a příslušné obce k poskytnutí příspěvku (pokud obec finančně participuje na provedení díla),

d) protokol z vyhodnocení výběrového řízení na zhotovitele díla podle zákona č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění zákona č. 148/1996 Sb., je-li výběrové řízení tímto zákonem povinně stanoveno,

e) evidenční list veřejné zakázky,

f) doklad o smluvní ceně k celkovým a samostatně k jednoročním nákladům na obnovu movité kulturní památky, sjednané se zhotovitelem díla na příslušný kalendářní rok (smlouva o dílo, případně smlouva o budoucí smlouvě o dílo),

g) krycí list kalkulace ceny obnovy movité kulturní památky,

h) doklady o ročním výnosu z nemovité kulturní památky za poslední 3 roky, je-li movitá kulturní památka umístěna v této nemovité kulturní památce,

i) doklady o břemenech váznoucích na movité kulturní památce,

j) čestné prohlášení vlastníka o jeho příjmech a majetkových poměrech (nevztahuje se na státní příspěvkové a rozpočtové organizace).


6. Finanční příspěvky na realizaci vybraných Záměrů

Finanční příspěvek v Programu je poskytován na záchranu existence a obnovu - restaurování - movité kulturní památky nebo souboru movitých kulturních památek, případně i na dílčí část nákladů spojených s instalací a prezentací restaurovaných památek ve stanoveném ochranném režimu (zejména je-li investorem restaurování a instalace movité kulturní památky nebo souboru movitých kulturních památek státní příspěvková nebo rozpočtová organizace), a to v závislosti na hodnocení jednotlivých Záměrů a podle jejich pořadí v Programu.

Poskytnutí příspěvku je podmíněno finanční spoluúčastí vlastníka movité památky, popř. jejího uživatele nebo organizace, která vykonává k památce právo hospodaření, na uhrazení nákladů spojených s restaurováním díla, a dále zajištěním účinné ochrany věci před zcizením a poškozením, zajištěním její prezentace veřejnosti a soustavné péče směřující k trvalému zachování movité kulturní památky.

Celková částka výdajů pro Program ze státního rozpočtu na příslušný rok se stanoví na základě zprávy každoročně předkládané ministrem kultury ministru financí o potřebách podpory Programu ze státního rozpočtu na příští kalendářní rok a na základě možností státního rozpočtu.

Prostředky státního rozpočtu určené pro Program mají neinvestiční povahu.

Podmínky pro použití příspěvku stanoví financující orgán správním rozhodnutím4) nebo smlouvou o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu5).

Základní podmínkou je, že restaurování movitých kulturních památek, které jsou díly výtvarných umění nebo uměleckořemeslnými pracemi a které jsou zařazeny do Programu, mohou provádět pouze fyzické osoby na základě povolení uděleného ministerstvem kultury6). Tato fyzická osoba předkládá po dokončení restaurování závěrečnou restaurátorskou zprávu regionální organizaci státní památkové péče7).

___________

4) Vydaným podle § 16 zákona ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů.
5) Uzavřenou podle § 51 zákona č. 40/1964 Sb., Občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, v souladu se zákonem ČNR č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí
v České republice (rozpočtová pravidla republiky), ve znění pozdějších předpisů, a podle Zásad pro poskytování a čerpání neinvestičních dotací ze státního rozpočtu, č.j. MF ČR 112/13462/94 zveřejněných ve Finančním zpravodaji č. 4/94.
6) Podle § 14 odst. 8 zákona ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů.
7) V souladu s § 10 odst. 3 vyhlášky č. 66/1988 Sb., kterou se provádí zákon ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.





Příspěvek z Programu nesmí být použit na tentýž účel současně s jinými prostředky poskytnutými ze státního rozpočtu v příslušném roce, pokud se nejedná o případ, kdy ke kulturní památce zařazené do Programu vykonává právo hospodaření státní příspěvková nebo rozpočtová organizace, anebo se jedná o kulturní památku ve vlastnictví církví8).

V případě prodeje movité kulturní památky, která byla restaurována s využitím příspěvku z Programu, a to ve lhůtě do 10 let od poskytnutí tohoto příspěvku, je vlastník věci povinen příspěvek vrátit zpět do státního rozpočtu prostřednictvím financujícího orgánu, pokud byla tato podmínka stanovena v rozhodnutí nebo smlouvě o poskytnutí příspěvku, a zejména pokud je movitá kulturní památka po svém prodeji veřejnosti již nepřístupná.

Byla-li movitá kulturní památka restaurována v rámci Programu s využitím státního příspěvku a s finanční podporou sponzorů, upozorní vlastník kulturní památky na tuto skutečnost vhodným způsobem v rámci prezentace díla veřejnosti, např. umístěním informační tabulky.

Techniku alokace příspěvků včetně termínů podání návrhů na zařazení do Programu stanoví Zásady, které vydává každoročně Ministerstvo kultury v dohodě s Ministerstvem financí.


7. Pomoc při přípravě Záměrů

Bezplatnou odbornou pomoc při přípravě a aktualizaci Záměrů, zejména

a) zpracování podkladů ke koncepci restaurování a návrhu prezentace movité kulturní památky,

b) zpracování expertiz,

c) odborné poradenství,

d) poskytování informačních služeb zejména ve vazbě na Ústřední seznam kulturních památek9)

zajišťují pro vlastníky movitých kulturních památek nebo jejich uživatele, případně organizace, které k nim vykonávají právo hospodaření, regionální organizace státní památkové péče, Státní ústav památkové péče, jakož i okresní úřady a obecní úřady, v jejichž působnosti je výkon státní správy na úseku památkové péče v přenesené působnosti.
_______________
8) Zákon č. 218/1949 Sb., o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem, ve znění pozdějších předpisů.
9) Vedený Státním ústavem památkové péče v Praze podle § 32 odst. 2 písm. d) zákona ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů.



8. Vyhlášení Programu

Program vyhlašuje Ministerstvo kultury ve spolupráci s územně příslušnými výkonnými a odbornými složkami státní památkové péče a prostřednictvím denního tisku. Ministerstvo kultury může při vyhlášení Programu zároveň stanovit téma jako prioritu v odborném zaměření Programu na příslušný kalendářní rok.